Lakata uhájil vítězství na Alpentour 2009

Domácí biker Lakata nakonec uhájil zlato na rakouském Alpentour Trophy, Huříková zvítězila o 50 minut, tým Česká spořitelna MTB celkově druhý...

Autor: Jan Němec

Start závěrečné etapy se pro tentokrát přesunul z lyžařského areálu Planai přímo do centra Schladmingu. O Svatodušním pondělí, kdy měli Rakušané svátek, se k bikerům z Alpentouru ještě přidaly další čtyři stovky závodníků maratonského seriálu Top Six. Závod se také poprvé vydal na opačnou stranu města než v předešlé dny, do nejtěžší části etapového závodu. To nejlepší nakonec!

Pondělní ráno kazily dva fakty: start byl naplánován na desátou ráno, což byl pro tým České spořitelny šibeniční termín. Jedna koupelna a toaleta na 10 dospělých a dvě mimina to už chtělo přeci jen trochu více skupinové logistiky. Druhým faktem byly těžké šedé mraky nízko nad Schladmingem, opět tedy zcela Šťastný Alban Lakata projíždí vítězně cílemodlišné počasí než v neděli. Dlažbu a nervy startujících ještě k tomu lehce zkrápělo studené mrholení.

Největší nervy ze všech měl Rakušan Alban Lakata (Ergon Topeak), který na náměstí stál s minimálním náskokem na Tonyho Longa (Full Dynamix), 44 vteřin nebylo na závěrečných 72 kilometrů a téměř 3000 metrů převýšení mnoho. "Byl jsem hodně nervózní, byla to těžká etapa a já věděl, že Tony je excelentní vrchař. Říkal jsem si, že je to můj den a soustředil jsem se jen na sebe, emoce jsem chtěl udržet na uzdě, stejně jako Tonyho," řekl nám po závodě Alban.

To se mu také podařilo. Nenechal nic náhodě a o únik se pokusil hned po startu. "Zkusil jsem to brzy, měl jsem totiž před ostatníma velkou výhodu, že jsem okruh znal z loňska, takže jsem mohl se silami trochu kalkulovat," přiznal Alban. "Čekal jsem, že tým Full Dynamixu pojede na Tonyho a půjdou po mě, ale naštěstí na to neměl síly." Lakata si v polovině závodu vybudoval více než dvouminutový náskok, ten se sice ke konci závodu tenčil, ale skupina pronásledovatelů ho nedohnala a cílem projel vítězně v čase 3:33:37 hod. "Letos mám daleko větší radost než vloni, bylo tady totiž daleko více dobrých závodníků, bylo to hodně těžké a už se těším na odpočinek," řekl obhájce vítězství Lakata.

Skupinka pronásledovatelů, ve které byl i Milan Spěšný s Josefem Kamlerem se roztrhala až v závěrečném stoupání na nejvyšší bod v 1800 m.n.m. Tony Longo vůbec nepůsobil dojmem, že by pomýšlel na nějaké velké závodění, nejaktivnější byl Švýcar Lukas Buchli, který si také dojel pro zasloužené stříbro a celkové třetí místo. Thomas Dietsch, jehož zanechali jeho dva němečtí týmoví kolegové osamoceného po jejich odstoupení, statečně hájil pověst týmu Bulls jako jednoho z nejlepších maratonských mančaftů, včera si dojel pro bronz.

Zástupci týmu Česká spořitelna MTB se soustředili zejména na týmovou soutěž. Nedokonalá organizace celého Alpentour Trophy všechny hodně překvapila a na závěr i pěkně vytočila. Protest ostatních týmů Milan Spěšný ve skupince 25 km před cílemuznán nebyl, Full Dynamix se prý do výsledků týmového pořadí nedostal jen chybou rozhodčích, přihlášeni byli od začátku. Takové je oficiální stanovisko. Zajímavé, že si toho dva dny členové Full Dynamix nevšimli. Trio Spěšný, Kamler a Trunschka tak stálo na startu a jejich úkolem bylo smazat osmiminutové manko na Italy.

Trojici Longo, Bettin a de Bertolis čeští bikeři ve čtvrté etapě nakonec porazili, ale jen o čtyři minuty. "Je mi to sice líto, ale prohrát s takovými jmény není ostuda," řekl po závodě Milan Spěšný. "Udělali jsme pro to maximum. Mě v neděli nebylo dobře od žaludku, takže jsem to trochu pokazil, ale jinak jsem spokojenej. Dneska se mi jelo od začátku dobře, ani jsem to nečekal. Slušnej příděl UCI bodů byl tady těžce vykoupenej...." sdělil šestý ze včerejší etapy a celkově pátý Milan. Velmi spokojený byl po závodě i dvacetiletý Josef Kamler, závod dokončil na devátém místě a celkově se vyhoupl na vynikající sedmé místo. "Sám jsem překvapenej, jak mi to jelo. Je to příjemný zjištění, doufám, že mi tenhle etapák pomůže i k dalším dobrým výsledkům v cross country," vypočítával Josef. Černý Petr tak zůstal na Tomáše Trunschku, nejen že se musel prát s dýchacími potížemi v prvních etapách, ale často s i s jedovatými narážkami svých kolegů z týmu. "Vím, že kdybych ty první dvě etapy zajel líp, tak jsme mohli vyhrát. Nemohl jsem se rozjet, špatně se mi dýchalo, nebylo to ono. Třetí a čtvrtá etapa už byla lepší, taky jsme ty kluky italský v neděli a včera porazili," svěřil se Tomáš, který etapový závod dokončil na celkovém 18. místě.

Se závodem se bohužel musel předčasně rozloučit Martin Horák (KED Cyklomax). Nedělní tržná rána na noze sice nebyla nikterak závažná, ale pokračovat s ní nešlo. "Na start jsem ještě šel, říkal jsem si, že to zkusím. Bylo to ale horší, než jsem si myslel, šlapal jsem jednou nohou," řekl trochu zklamaný Martin.

Kvalitní trénink v podobě 256 kilometrů a 9650 nastoupanými metry zvládla i Tereza Huříková (Česká spořitelna MTB). Čtyři etapy a čtyři vítězství, taková je její bilance z letošní Alpentour Trophy. V celkovém hodnocení porazila druhou Australanku Rowenu Fry (DiscoverTasmania.com) o plných 50 minut. "Hodně těžký, mám toho plný zuby, takhle unavená jsem už dlouho nebyla. S výsledkem jsem samozřejmě spokojená, ale víc mě těší, že jsem si ověřila, že zlomenina klíčku je už minulostí. Některý brutální sjezdy byly dobrou zkouškou, včera jsem dojela do cíle a z posledního sjezdu už mě bolely ruce tak, že jsem málem neudržela řidítka. Byl to dobrý trénink, jak fyzický, tak psychický," líčila své pocity Tereza, která si domů za celkové vítěztví odvezla příšerně kýčovitý pohár.

Celkové pořadí žen: 1. Huříková, 2. Fry, 3. Duffner, 4. Krnáčová

Na stupních vítězů se také objevila úřadující mistryně ČR v maratonu Alena Krnáčová (Subway Unibon Marin), čtvrtá pozice v celkovém pořadí ji těšila: "Se svým výkonem nakonec spokojená jsem, na první tři jsem vůbec neměla. Protrápila jsem se první etapou a pak už se to zlepšovalo, musím říct, že v poslední etapě, která byla nejtěžší se mi jelo nejlépe. Ale ke konci už hodně ubývaly síly, bylo to hodně těžké," řekla osmadvacetiletá biochemička z ostravské nemocnice. O příčku hůře v celkovém hodnocení se umístila další česká bikerka Barbora Radová (Studio 2001), vítězka dvou úvodních českých pohárů v maratonu.

Výsledky 4. etapa muži:

1. Alban Lakata (AUT, Ergon Topeak) 3:33:37 hod
2. Lukas Buchli (SUI, BIXS-iXS Pro Team) +0:26 min.

Výsledky 4. etapa ženy:

1. Tereza Huříková (Česká spořitelna MTB) 4:22:40 hod.
2. Rowena Fry (AUS, DiscoverTasmania.com) +20:19 min
3. Nina Dufner (AUT, Trek - Mountainbiker.at) +25:00
4. Alena Krnáčová (Subway Unibon Marin) +30:41
5. Barbora Radová (Studio 2001) +40:40

Konečné pořadí Alpentour Trophy 2009 ženy:

1. Tereza Huříková (Česká spořitelna MTB 14:32:41hod.

Mohlo by vás zajímat

1. Ostatní závodyZlatou rozlučku Avancinimu na Brasil Ride překazil Ferreira, Hník devátý