Jak začít novou, lepší sezónu?

Pro většinu z vás sezóna již dávno skončila. Venku je špatné počasí, brzy tma, horská kola jste dávno odložili do kouta a přemýšlíte, zda má vůbec cenu trénovat. Má a my vám poradíme jak...

Autor: Vojtěch Beran

Připravili jsme pro vás celoroční seriál článků o cyklistickém tréninku (Chcete vědět více o tréninku a výživě?), připravovaný ve spolupráci s trenérem Vojtěchem Beranem ze sportovního tréninkového serveru Alltraining.cz. Cílem je ukázat možnost jak správně trénovat, vnést do vašeho tréninku řád, pravidelnost, systematičnost a nové moderní metody tak, abyste veškeré načerpané rady byli schopni proměnit v úspěšné sportovní výkony.

Pro většinu z vás skončila letošní sezóna již před několika týdny. Venku je většinou špatné počasí, brzy tma, mnozí z vás už horská kola dávno odložili někam do kouta a přemýšlejí, zda má vůbec cenu v tomto období trénovat. Naším seriálem článků vás chceme motivovat k tomu, abyste posunuli svoji výkonnost zase o něco dál, vrhli se do tréninkového procesu a využili ve své přípravě nové moderní trendy v tréninku.

Jak začít novou sezónu
Před zahájením nové sezóny je třeba zrekapitulovat uplynulou a stanovit nové výkonnostní cíle. Po zapracování do tréninkového drilu byste také měli absolvovat zátěžové vyšetření, protože je nesmírně důležité znát své parametry určující dimenze vytrvalostního tréninku. K využití moderního systému tréninku jsou to hlavně údaje tepové frekvence, wattového výkonu, laktátu a všech neméně důležitých složek pro celkovou fyzickou připravenost sportovce. Z naměřených hodnot vyhodnotíte, nejlépe ve spolupráci s kvalifikovaným trenérem, systém přípravy. Aniž bychom znali základní hodnoty aerobního a anaerobního prahu, jak v tepových, tak ve wattových hodnotách, nelze výhodu a zefektivnění celého systému tréninku absolutně uplatnit.

Proč využívat v tréninkovém procesu výkon a výhody wattmetru
Výkon je přímým měřítkem práce cyklisty. Pro vykonání určitého množství práce je třeba vynaložení určitého množství energie. Čím rychleji sportovec tuto práci zvládne, tím více energie bude nucen vydat. Neboli, jestliže je třeba vykonat více práce ve stejném časovém intervalu, je na ni nutné vynaložit více energie. Výkon měřený ve wattech je výborným měřítkem intenzity tréninku. Neexistují zde subjektivní problémy v hodnocení. Výkon není ovlivněn vnějšími ani vnitřními faktory prostředí, v němž se cyklista nachází. Na rozdíl od měření laktátů, informace o výkonu jsou dostupné okamžitě a nevyžadují použití speciálních vyhodnocovacích metod. Výkon reaguje na změny mnohem rychleji i než měřiče tepové frekvence.

Výhody monitorování tepové frekvence
Data, získaná z tepové frekvence pomocí měření při cyklistickém tréninku, byla dosud nejpoužívanějším monitoringem výkonnosti jezdce. Jejich nevýhodou je zkreslitelnost vnějšími vlivy prostředí a metabolickými pochody uvnitř lidského těla. Všechny pocity ovlivňují tepovou frekvenci. To se ukazuje pro monitoring tréninku z pohledu efektivity nevhodné. Na druhou stranu je ale nespornou výhodou tepové frekvence poskytnutí obrazu našeho aktuálního fyziologického stavu. Pokles ranní tepové frekvence může hlásit aktuální přepětí organismu nebo, při dlouhodobém sledování, zvýšení trénovanosti sportovce. Naopak, náhlé zvýšení ranní tepové frekvence může znamenat nástup virózy nebo nedostatečné zregenerování sil po předchozí zátěži. To wattmetr nezvládne. Při výkonu nám ukazatel tepové frekvence značí míru intenzity vkládaného úsilí do tréninku s aktuální odezvou našich fyziologických pochodů a dobře z ní vyčteme i nastup únavy. Monitoring tepové frekvence je nesmírně důležitý a i přes využití tréninku pomocí wattmetru nelze tento ukazatel opomíjet. Nejlepší je spojení monitoringu jak tepové frekvence, tak i wattů ve výkonu. Tím dostáváme kompletní obraz o podávaném výkonu. Proto všechny wattmetry dodávané na trh monitorují oba ukazatele intenzity výkonu najednou. Jejich vzájemné sledování je nezbytné pro kvalitní analýzu tréninkové jednotky.

Proč je zimní příprava důležitá
Zimní příprava není mnohými cyklisty zrovna moc oblíbená etapa. Počasí je sychravé, v mnohých oblastech smog, brzy se stmívá a času pro trénink je tak pro pracujícího člověka velmi málo. Chybí také závodní program a s ním spojená motivace a proto jediné, co všechny cílevědomé sportovce žene vpřed, je víra ve zlepšení stávající výkonnosti pravidelným systematickým tréninkem. Věřte, že právě v zimním období nejlépe odstraníte slabiny, které vás limitují v závodním zatížení. I když u většiny z vás začíná závodní program až ke konci dubna, je důležité přípravu pozvolna zahájit již v listopadu a tím znovu nastolit tréninkový řád a pravidelnost.

Musím ale zdůraznit, že abyste mohli využít plusů moderního tréninku, je třeba znát své aktuální fyziologické hodnoty.  Proto je vhodné po čtrnáctidenním zapracování do tréninku absolvovat zátěžový test. Jeho výsledky zkonzultujte se svým osobním trenérem a v úvodu přípravy dbejte, aby trénink nebyl zaměřený jen obecně, ale již od začátku také na vaše slabiny. Správným tréninkem je začnete pozvolna odstraňovat. Za několik měsíců přípravného období je tak do prvních závodů můžete zcela odstranit a zvýšit svojí výkonnost.

Neměli by jste opomenout ani to, že vaše fyziologické hodnoty se v průběhu tréninkové přípravy stále mění. Je proto vhodné je jednou za tři měsíce nechat přeměřit v rámci zátěžového vyšetření. Okamžitě pak vidíte, zda jde nastolený trénink správným směrem. Nejznámější pomůckou pro měření intenzity tréninku je měřič tepové frekvence - pulsmetr. Ten byl donedávna pro širokou veřejnost nejpřesnějším a nejjednodušším ukazatelem tréninkové intenzity v terénu. Dnes ho v cyklistice pro svoji přesnost překonal wattmetr. Pulsmetr je však pro svoji cenovou dostupnost stále nejvyužívanějším tréninkovým pomocníkem. Ti z vás, kteří žádný z uvedených přístrojů nevlastní a chtějí využít námi podávané rady, budou muset využít pouze subjektivní pocit. Investici do jedné z těchto měřících pomůcek vám však jednoznačně doporučujeme.

Specifika tréninku pro období listopad
Zimní příprava na nadcházející sezónu by měla být zahájena nejpozději v listopadu. Cílem tohoto měsíce je zapracování organismu do tréninkového zatížení a adaptace těla na pravidelný tréninkový rytmus. V tomto měsíci by jste měli odtrénovat zhruba pět procent z celkového hodinového rozpočtu pro nastávající sezónu. Toto číslo dostanete jednoduchým součtem hodin absolvovaných v minulé sezóně, pro garanci zlepšení pak ještě navýšených ideálně o deset procent.

V tomto úvodním měsíci není potřeba dokazovat si kdo je na tréninku lepší, ale věnovat se pouze vámi oblíbené cyklistice.  Tréninková náplň by měla být poměrně pestrá a je vhodné se několik dní v týdnu věnovat rozvoji všeobecné tréninkové přípravy (všechna aktivita kromě cyklistiky) na kterou v závodním období nezbývá dostatek času, ale díky zapojení jiných svalových skupin napomáhá celkové fyzické zdatnosti sportovce. Zejména bych doporučil plavání, atletickou průpravu, kondiční posilování nejen v posilovně a kolektivní sporty. U kondičního posilování doporučuji zaměřit se na procvičení opomíjených svalových partií a pomoci tak odstranění disbalancí v organismu.  Při kolektivních sportech se učíte jednat rychle ve stresových situacích, rychle se rozhodovat, věřit v sám sebe. Kolektivní sporty dále rozvíjí periferní vnímání a v neposlední řadě i rychlostní schopnosti. Vhodné jsou zejména oblíbené hry jako hokej, fotbal a  pro mnohé v tělocvičnách dostupný florbal. Celkový objem zatížení  na kole bych pro toto období doporučil 1/3 z celkového hodinového rozpočtu tréninkového zatížení pro listopad. Jízdu na kole volte zejména aerobního charakteru nízké až střední intenzity. Cílem tréninku na kole je především rozvoj základní vytrvalosti, která pak bude odrazovým můstkem pro další tréninkové etapy.

Co tedy plyne z tréninkových rad pro měsíc listopad?
Před zahájením nové sezóny je třeba zrekapitulovat uplynulou a stanovit nové výkonnostní cíle. Po zapracování do tréninkového drilu absolvovat zátěžové vyšetření. Z něj vyhodnotit systém přípravy. V prvním tréninkovém měsíci volit pestrou všeobecně zaměřenou přípravu. Trénink na kole volit mírné až střední intenzity (na silnici doporučuji trénink ve skupině). Ideální je trénink na horském kole, protože v lese nefouká studený vítr. Neprochladnete tak rychle a ještě zlepšíte techniku jízdy. V neposlední řadě neopomíjet regenerační procedury a pravidelný strečink.

Nakonec, dělají to i zkušení profesionálové. "S tréninkem začínám v polovině listopadu. Důraz dávám na pozvolné a postupné zapracování organismu do tréninku. První týden až čtrnáct dní je spíše na rozhýbání, chodím lehce běhat, hrát bedbinton, do posilovny apod. Po absolvování rozhýbacího bloku už makám naplno hlavně na fyzičce , která bude základem pozdější stabilní výkonnosti. Zařazuji zejmena běhání, posilovnu, plavání a běžky. Jako kompenzaci lehce kolo. Časem osedlám krosáka a přidám tréninky v terénu. A začnu se pořádně věnovat speciálnímu výkonu na kole," vzkazuje Václav Ježek.

Foto: Alltraining.cz, Stockxpert.com

Přečteno - 28555x Tagy: trenink
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Trénink a fitnessZačni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
    Začni cyklistickou sezonu na Gran Canaria
  2. PozvánkyStrava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
    Strava report 2023: gravel na vzestupu, nejpoužívanější značkou kola je Trek
  3. OstatníMírův PitStop odhalil, jak na tom jsou čeští cyklisté s alkoholem
    Mírův PitStop odhalil, jak na tom jsou čeští cyklisté s alkoholem
  4. Trénink a fitnessJaké vitamíny je vhodné užívat při intenzivním tréninku?
    Jaké vitamíny je vhodné užívat při intenzivním tréninku?
  5. Trénink a fitnessChris Froome v nové roli vývojáře Supersapiens
    Chris Froome v nové roli vývojáře Supersapiens
  6. Světový pohárWattová analýza MVDP short tracku v Novém Městě
    Wattová analýza MVDP short tracku v Novém Městě

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #51 PavelMrázek - vloženo: 13.02.2012 v 20:31:30

    Myslím si , že Vojta Beran je profík , ale připomenu jen , že příprava v listopadu už proběhla a na tu další budeme muset ještě chvilku zase počkat ... pro úplnost, dnes je 13.ÚNORA 2012,tak tam už dej přípravu na BŘEZEN !!! ale zkus to prosím napsat i pro ty co nepoletí na Mallorcu ...

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #50 Kurri22 - vloženo: 13.02.2012 v 19:18:17

    odpověď na ondra polansky — #49 To je právě ta chyba. Chýbat se musíš i přes zimu. Předně říkám, že nejsem žádný expert přes trénink. A takhle přes internet nikdo neodhadne, jaká je tvoje trénovanost. Nicméně si myslím, že aspoň 6 hodin týdně bys mohl zvládnout. Dokud je takhle zima, můžeš chodit běhat, až se trochu oteplí, začni jezdit na kole.

    Prostě hlavní je vůbec trénovat, jestli ještě nejsi moc trénovaný, nemá cenu z toho dělat vědu.

    Můžeš se mrknout na youtube na cykloškolu s Jardou Kulhavým (to je 1. série), tam by ses mohl něco dozvědět.

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #49 ondra polansky - vloženo: 13.02.2012 v 18:52:46

    odpověď na Kurri22 — #48 jde o to ze nejsem pres zimu moc trenovany spis vubec potreboval bych vedet nejakej denni davku treninku a jak moc dekuji za odpoved prote potrebuji pripravu na sezonu

    1. na tento komentář reaguje Kurri22 — #50
    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #48 Kurri22 - vloženo: 13.02.2012 v 18:40:32

    odpověď na ondra polanský — #47 To je docela dost málo konkrétní otázka, jak trénovat? Můžeš upřesnit i tohle? :-))

    1. na tento komentář reaguje ondra polansky — #49
    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #47 ondra polanský - vloženo: 13.02.2012 v 17:50:45

    odpověď na Pavel N. — #46to je od 30km do 40 km

    1. na tento komentář reaguje Kurri22 — #48
    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #46 Pavel N. - vloženo: 12.02.2012 v 20:29:41

    odpověď na ondra Polanský — #45 co je podle tebe dlouhá trať?

    1. na tento komentář reaguje ondra polanský — #47
    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #45 ondra Polanský - vloženo: 12.02.2012 v 20:10:22

    Dobrý den jelikoš je mi 14 a v létě 15 už pojedu dlouhou trat chtel jsem se zeptat jak trenovat na sezonu 2012 abych byl připraven z dětské tratě na dlouhou ? dekuji za odpověd .

    1. na tento komentář reaguje Pavel N. — #
    2. na tento komentář reaguje Pavel N. — #46
    odpověz na tento komentář
  8. avatar
    #44 Monika - vloženo: 02.12.2011 v 01:14:10

    http://www.enduraining.com - cyklistický trening pro vášnivé kolaře:) Možnosti vlastního trenéra a individuálního plánu.

    -wellness

    -fittness

    odpověz na tento komentář
  9. avatar
    #43 rasto - vloženo: 09.12.2009 v 08:28:30

    Trénink - Dík za jakékoli články o tréninkových procesech. Celý život se pohybuji ve sportovním prostředí, absolvoval jsem trenérské kurzy ve vícero sportovních odvětví, vím kdy začít přípravu na sezónu např. v hokeji( tam jsem kolo do přípravy prosazoval, jiní trenéři raději se svěřenci běhali), aspoň jsem se dozvědél v článku, kdy mám začít přípravu na kolo a naopak teď v zimě hraju hokej, volejbal, pinkponk a na kolo sednu 1 - 2x za týden. Souhlasím s "ladom" v tom, že by se každý měl řídit svým rozumem a pocitem při tréninku, např. posilovnu osobně úplně odmítám, síla se dá nabrat i jinak ( co tak pokopat zahradu ?). Vrcholový sportovec již nejsem, protože některými dobrými taky radami a nadmíru cvičení v posilovně jsem si zničil kolena a tak mi zbývá jen to kolo a kolektivní sporty mimo fotbalu pro radost. Hlavně borci pozor na dobré vybavení, nepodceňovat dobrou obuv!!!

    odpověz na tento komentář
  10. avatar
    #42 Michal - vloženo: 06.12.2009 v 17:01:58

    trenink T.Tichy - jak muze nekdo jako je Tomas Tichy trenovat vzdyt v zivote nic nezajel, ale to je asi zrejme duvod proc chce tenhle blazen rozdavat nesmyslne rady. Pane Tichy zkuste radsi nejakej jinej obor kdyz vam tohle nevyslo. Ohanet se jmenama by mohl kazdej ....

    odpověz na tento komentář
  11. avatar
    #41 Jirka - vloženo: 21.11.2009 v 23:54:59

    Konečně, konečně někdo rozumný! A o tom to je!! O ničem jiném:))

    odpověz na tento komentář
  12. avatar
    #40 Četař v záloze - vloženo: 18.11.2009 v 23:36:13

    Zdokonalování v treninku...... - Zhruba 5 let se pohybuji jako biker amatér mezi vrcholovými domácími bikery i pár silničáři...a oni ale pořád jenom mluví o souložení a chlastání, nikoliv o wattech a tepech...

    odpověz na tento komentář
  13. avatar
    #39 Břeťa Moucha - vloženo: 12.11.2009 v 19:53:01

    Poručík Dub - Když jsem si četl co psal pan Tichý, chtě nechtě sem si vzpoměl na "O tom sem jíž před válkou hovořil s naším panem okresním hejtmanem".

    odpověz na tento komentář
  14. avatar
    #38 Shane - vloženo: 12.11.2009 v 15:27:42

    tahání peněz? - S Alltrainingem nemám žádné zkušenosti - nemužu je kritizovat ani chválit, souhlasím ale s označením článku jako PR, nic víc mi to nepřipomíná. Na druhou stranu jsem zvědavý na ty články co napíšou - jak uvedli - po tomto obecném úvodu. Úskalí "internetového trenérství" a jeho omezený přínos pro čtenáře je už snad stokrát probraný všude možně. Prostě každý musí přemýšlet a komu se do přemýšlení nechce, at nebrečí, že vyhodil peníze za služby jako Alltraining. Naopak, jestli jejich business bude fungovat dál a líp a líp - tak asi nedělaj uplně všechno blbě :-) i kdyby to bylo jen z hlediska obchodního...

    odpověz na tento komentář
  15. avatar
    #37 Petr - vloženo: 12.11.2009 v 07:24:31

    diskuze - ale toto je volná diskuze a do ní si může psát každý co chce. třeba i dávat odkazy, je jen na správci stránek, jak si to kde ohlídá a co povolí

    odpověz na tento komentář
  16. avatar
    #36 Ota Zima - vloženo: 11.11.2009 v 23:51:10

    pro Ing. Tomáš Tichý - Pane Tichý, nic proti Vám, ale tohle je diskuze a ne reklama zdarma. Myslím, že uvádět sem svoje webové stránky a tím i upozornit na sebe i na svůj projekt sem nepatří. Zaplaťte si reklamu na mtbs a pak bude vše v pořádku. Do diskuze jen přispívejte bez odkazů.
    Díky

    odpověz na tento komentář
  17. avatar
    #35 tom777 - vloženo: 11.11.2009 v 15:58:27

    alltraining zaplavil internet... - http://xman.idnes.cz/jak-se-pripravit-na-nejextremnejsi-bikovy-zavod-v-evrope-pzm-/xman-adrenalin.asp?c=A091109_104540_xman-adrenalin_mao

    nejsem nějakej expert jen hobík co se za 3 roky co zkouší pro zábavu závodit, ale tehle článek mě dost pobavil.

    odpověz na tento komentář
  18. avatar
    #34 Tomáš Tichý - vloženo: 11.11.2009 v 15:12:28

    to Mudroch - Číslo patentního spisu - PV2009-205, číslo jednací E19227

    O žádné vracení peněz se nejedná. Kdyby jste pořádně četl, tak zjistíte, že nejlepšímu klientu za sezónu 2010 bude vrácena částka, protože byl nejlepší.

    Můj příspěvek byl k laboratorním zátěžovým testům. Proč o tom nediskutujeme, když chcete diskutovat:

    Laboratorní zátěžové vyšetření

    "Jediný" objektivní důvod proč jezdit na testy je ten, aby člověk zjistil, jestli je zdravý. Tím především míním srdeční arytmie na vysokých tepech, které se ze standardních EKG testů neodhalí. Tyto arytmie pan Martínek, pan Beran a spol. neodhalují ani nejsou schopni odhalit. Člověk musí jezdit na speciální pracoviště. Pro tréninkové účely je podstupování zátěžových testů neopodstatněné. Toto tvrzení se uvádí kvůli podnikání.

    Skutečnost je následující. Pokud člověk několik let (většinou 4-5) systematicky trénuje, tepové zóny se během roku nemění a pokud se z jednoho roku na druhý danému člověku změní o cca 2-3 tepy, je to moc a zcela výjimečné. Tepové zóny pro tréninkové účely se stanovují například z terénních testů, ne z testů v laboratořích. S wattovými zónami z hlediska tréninkového procesu je to ještě daleko složitější. I jezdci kategorie Pro Tour, kteří mají samozřejmě možnost navštěvovat nejmodernější laboratoře, se testují (tepy i watty, ...) venku za standardních podmínek.

    Toto byl jeden z bodů, o kterém jsme hovořili (Zdeněk Bartoš a Tomáš Tichý) s Romanem Kreuzigerem na osobní schůzce toto pondělí v Lanškrouně ...

    Tomáš Tichý
    i-trenink.com
    www.i-trenink.com

    odpověz na tento komentář
  19. avatar
    #33 Mudroch - vloženo: 11.11.2009 v 14:07:34

    ÁÁÁ další zlatokopové - i-trenink další pokus o nalezení zlaté žíly :-)
    Nedůvěryhodnost těchto stránek je dána mimo jíné snůškou výrazů patentováno ale číslo patentu pro ověření jaksi chybí :-)))
    Výsledky tam jsou běžného hobby jezdce :-))
    Vrácení peněz, no to je pan T. dobroděj a nebo nejvěří že se podle jeho metody může někdo zlepšit :-)
    Jo hoši když tak člověk čte a zamýšlí se tak si nemohu odpustit poznámku - laik se diví odborník žasne nebo opačně :-)))
    V každém případě to svědčí o silné sebedůvěře internetovích trenérů.
    Teď mě tak napadá nezapomeňte pane T. za tuto jakoby skrytou reklamu zaplatit. Mimochodem máte povolení od pana R.K. aby jste se o něm zmiňovali v souvislosti s Vašima aaktivitama v trénování???

    odpověz na tento komentář
  20. avatar
    #32 michal k. - vloženo: 11.11.2009 v 13:21:42

    vsechna cest - ahoj,
    myslim, ze Vojtovi patri vsechna cest za to, co dela a jak dela.
    Vojto jen tak dal a nenech se otravit vetsinou z prispevku teto diskuse!
    -mk-

    odpověz na tento komentář
  21. avatar
    #31 Tomáš Tichý - vloženo: 11.11.2009 v 13:21:21

    to biker - Stačí se podívat na výsledky:
    http://www.i-trenink.com/treneri.php

    ...

    odpověz na tento komentář
  22. avatar
    #30 biker - vloženo: 11.11.2009 v 13:07:28

    Další chytrak na trhu - Další chytrák, který ale na kole snad ani nikdy nejezdil...i-trenink.com

    odpověz na tento komentář
  23. avatar
    #29 Ing. Tomáš Tichý - vloženo: 11.11.2009 v 12:13:07

    Laboratorní zátěžové vyšetření - "Jediný" objektivní důvod proč jezdit na testy je ten, aby člověk zjistil, jestli je zdravý. Tím především míním srdeční arytmie na vysokých tepech, které se ze standardních EKG testů neodhalí. Tyto arytmie pan Martínek, pan Beran a spol. neodhalují ani nejsou schopni odhalit. Člověk musí jezdit na speciální pracoviště. Pro tréninkové účely je podstupování zátěžových testů neopodstatněné. Toto tvrzení se uvádí kvůli podnikání.

    Skutečnost je následující. Pokud člověk několik let (většinou 4-5) systematicky trénuje, tepové zóny se během roku nemění a pokud se z jednoho roku na druhý danému člověku změní o cca 2-3 tepy, je to moc a zcela výjimečné. Tepové zóny pro tréninkové účely se stanovují například z terénních testů, ne z testů v laboratořích. S wattovými zónami z hlediska tréninkového procesu je to ještě daleko složitější. I jezdci kategorie Pro Tour, kteří mají samozřejmě možnost navštěvovat nejmodernější laboratoře, se testují (tepy i watty, ...) venku za standardních podmínek.

    Toto byl jeden z bodů, o kterém jsme hovořili (Zdeněk Bartoš a Tomáš Tichý) s Romanem Kreuzigerem na osobní schůzce toto pondělí v Lanškrouně ...

    Tomáš Tichý
    i-trenink.com
    www.i-trenink.com

    odpověz na tento komentář
  24. avatar
    #28 biker - vloženo: 11.11.2009 v 11:36:17

    málo rad na zimu - První polovnia je tak skoro o ničem. Dle nadpisu jsem doufal, že mi článek poradí, jak správně zahájit zimní přípravu, které cviky jsou dobré v posilovně na začátku zimy, které v průběhu a které naopak na začátku jara, kdy už se pomalu začíná jezdit více venku na kole. Taky jsem očekával rady, jak vhodně posilovnu kombinovat s plaváním, během, jízdou na trenažeru a lehčím tréninkem na kole venku. Co se týká PR, je pravda, že na mtbs.cz je alltraining docela častým jevem, ale to nehci hodnotit, nerozumím tomu, tak to nechám na odborníky :-)

    Kolu, běžkám, posilovně, bazénu a běhu zdar

    odpověz na tento komentář
  25. avatar
    #27 Franta - vloženo: 11.11.2009 v 11:33:34

    ... - Reklama je velice silný prostředek, který dnes nemá v podstatě žádnou kontrolu, regulaci. Stačí se podívat na TV, kde se její forma přesunula až do podoby příkazů, rozkazů, nenápadných urážek; z hlediska výrazových prostředků už se nemá téměř kam posouvat.

    Jde spíše o to, že problematika "lepšího tréninku" je dnes módní a lidé získavají jakýsi pocit, že by to měli také začít, projít tim, aby byli IN. Osobně toto k jízdě na kole nepotřebuju. Tenhle článek je PR, měl by být náležitě označen. Vůbec nejde o osobu pana Berana a jeho firmy. To ať si rozhodne každý čtenář, jestli do toho půjde, zaplatí; to ať si rozhodne každá tréninková firma, jestli zde bude chtít mít podobné články.

    Jen MTBS by mohlo tyto články lépe označovat, aby člověk neměl před přečtením pocit, že bude číst něco jiného než to nakonec je. Avšak člověk se naučí, a když ho to zajímat nebude, příště už číst nebude třeba dle autora článku.

    odpověz na tento komentář
  26. avatar
    #26 Mudroch - vloženo: 11.11.2009 v 11:01:37

    Všeobecně - Je teda fakt že ještě před několika lety si řada lidí nedokázala opravit kolo a co se týká informcí o tréninku bylo jen pár lidí kteří v cyklistice dokázali poradit. No a je zajímavé jak s rozvojem internetu přibívá odborníků z hlediska cyklistického tréninku :-)
    Docela chápu co vede čtenáře k této diskuzi. Důvěryhodnost řady tréninkových PODNIKATELŮ je skutečně diskutabilní. Ovšem jít do knihkupectví zakoupit sebelepší literaturu o tréninku a začít sám není řešení. Můj osobní dojem je že optimální řešení je oddíl (klub, parta,..)s širokým věkovým rozpětím členů a tedy i zkušenostmi včetně trenéra.

    odpověz na tento komentář
  27. avatar
    #25 Zerocool - vloženo: 11.11.2009 v 10:18:50

    Je pravda, že z článku se toho člověk moc nedozví o tom, jak má trénovat, tak nechápu, že chce pan Beran nad něčím diskutovat, když není nad čím...

    Takže lidi diskutují úplně o jiné části článku, není vyvážený, kdyby to bylo aspoň půl na půl (ne jenom kvantitou, ale hlavně kvalitou) tak by snad lidi diskutovali nad tréninkem a ne nad PR....

    odpověz na tento komentář
  28. avatar
    #24 Joh Tequila Lemon - vloženo: 11.11.2009 v 10:03:19

    Na tomdle článku je nejlepší diskuse ... Více reklamních článků na tento server! Jen houšť, jen houšť ...

    odpověz na tento komentář
  29. avatar
    #23 Miroslav - vloženo: 11.11.2009 v 09:57:25

    námět - Ta diskuse je mnohem přínosnější, než článek samotný. Obracím se na redakci mtbs - bylo by možné požádat o tréninkové rady některého z odborníků na cyklistiku, za kterými stojí tituly mistrů světa či světových rekordů, které vybojovali jejich svěřenci? Např. názory V. Červínka (Štybar),Viktora Zapletala (J.Ježek, Jára Kulhavý, Rybařík, Kvasnička) či P.Vršeckého (Dukla) bych si rád (a vím, že nejenom já) přečetl... dík

    odpověz na tento komentář
  30. avatar
    #22 to Lenka - vloženo: 11.11.2009 v 09:01:32

    Wiki - Lenko, tak jdi ty do knihkupectví, kup si knihu o opravě auta a oprav si ho podle ní:)

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744