Salzkammergut Trophy '08

Jedenáctý ročník populárního maratonu v Solné komoře ovládli Thomas Dietsch a Gilberto Simoni. Ondřej Fojtík na 209km trati vybojoval druhé místo.

Autor: Michal Červený
Již po jedenácté ožilo rakouské městečko Bad Goisern místním tradičním maratonem, který patří mezi nejoblíbenější evropské bikové podniky. Ne jinak tomu bylo i letos, kdy se do srdce Solné komory sjelo okolo tří tisícovek kopcůchtivých bikerů. Značnou část na startovní listině, kde figurují bikeři z 25 zemí světa, mají vyhrazenou i závodníci z České republiky. Letos jejich bylo 530. Přeci jen na největší maraton našich jižních sousedů to není od hranic daleko a tak mnozí rádi vyrazí prozkoumat cizí terény. Dalším lákadlem pro sběrače bodů a umístění je zařazení Salzkammergutu do evropského maratonského seriálu Marathonman Europe a nemůžeme pominout také fakt, že jde o partnerský závod do Kola pro život.

Salzkammergut Trophy 2008

Výzvou pro fyzicky a psychicky zdatné jedince je místní 208 kilometrů dlouhá trať s převýšením přes 7 kilometrů. Loni si tu hodně dobré jméno vyjel český maratonec Tomáš Trunschka, když projel cílem jako nejmladší vítěz a ještě k tomu v traťovém rekordu. Ač si letos přál pokusit se tento úctyhodný výkon obhájit, tým České spořitelny MTB ho raději viděl na mistrovství ČR v cross country.

Start v pět hodin ráno vyslal do kopců okolo čtyř stovek vytrvalců. Už první desítky kilometrů ukázaly, kdo jede na výsledek a kdo na přežití. Bez většího překvapení byl na čele francouzský dlouhán Thomas Dietsch z týmu Gewiss Bianchi. "Chci si to zkusit. Dlouhá trať je pro mně výzva. Pojedu to poprvé a taky myslím že naposledy. Opravdu si to chci jen vyzkoušet. Bude to těžké a asi i trochu šílené, ale docela se na to těším...", řekl nám v pátek celkový vítěz loňského světového poháru v maratonu, který se nejprve držel ve skupince a od osmdesátého kilometru se na čele osamostatnil.
Dobře se vedlo také našim závodníkům. Nejlépe na tom byl Ondřej Fojtík z týmu Toyota Dolák, který projížděl vytesanou stezkou ve Věčné zdi ve skupince na sedmém místě. Ve druhé desítce pak byli Jaroslav Stadtherr (MTB team Příchovice), Karel Hartl (Kelly's) a Radek Šíbl (Bikezone.cz MRX). Potom výhled na Bad Goisern zakryl mrak a za několik minut začlo pršet.

Tou dobou se už na startu tísnily další stovky nedočkavců na nejpopulárnější 109 kilometrů dlouhou trať, kam se vydaly úderem deváté hodiny. Do prvního 12 kilometrů dlouhého stoupání je provázel hustý déšť. Už tady se začaly dělit skupinky favoritů. Strojové tempo rozjela kolumbijská dvojice z Gewiss Bianchi Leonardo Paez a Julio Caro. Jim uviseli jen Rakušané Roman Peter (Trek Dolphin) a Roman Rammetsteiner, ten se ale z neznámých důvodů v polovině kopce zastavil, otočil a jel zpět do cíle. Druhá skupinka pak měla složení výhradně italské - Massimo de Bertolis, Gilberto Simoni a Johnny Cattaneo. Z Čechů jel ze začátku nejlépe Oldřich Hakl (Toyota Dolák) a to okolo patnáctého místa. V pozdějších sjezdech se mu ale ozvala naražená ruka z Drásala a se závoděním byl konec.

Salzkammergut Trophy 2008Rozhodovalo se až v druhé polovině trati a to především ve stoupání na Rosbalm. Během deseti kilometrů se z výšky 550 metrů vyjelo o 1000 metrů výše. Tady se utrhl bývalý excelentní vrchař Gilberto Simoni jedoucí v dresu týmu Diquigiovanni Androni a stačil mu jen Paez. To už opět pálilo slunce, bahno na tvářích závodníků usychalo a ze zbytku mraků se vynořovaly zasněžené vrcholky Dachsteinu.

O vítězství si to nakonec rozdali po čtyřech a půl hodninách až v cílovém spurtu, kde měl pochopitelně navrch Gilberto Simoni. Pro bronz si dojel se ztrátou více než osmi minut Heinz Verbnjak (KTM-Mountainbiker.at), čtvrté místo obsadil Johnny Cattaneo (Diquigiovanni Androni) a páté Roman Peter (Trek Dolphin). První z Čechů do cíle dorazil Svatopluk Janečka (Superior Riders) a to na jedenáctém místě.
V kategorii žen zvítězila Novozélanďanka Jennifer O'Connor (Patterson Training) před domácí Ruth Hagen a Pavlínou Černou (MTB Team Příchovice).

Na třiapadesátikilometrové trati vyhrál Thomas Wallner, který udolal trojblok mladých slovenských bikerů z Bike Teamu Bratislava. Martin Škopek dojel druhý, Martin Kostelničák třetí a Juraj Paller čtvrtý. První ženou v cíli byla Barbara Kaltenhauser. Bronz vybojovala Jana Kábrtová (Kelly's Bicycles).

Na dvousetkilometrové trati udržel své prvenství Thomas Dietsch. Do cíle přijel v čase 10:09:14 hod. O sedm minut tak tedy vylepšil rekordní čas trati, který rok držel Tomáš Trunschka.

Na druhém místě se ztrátou sedmi minut projel cílem Ondřej Fojtík. "Z druhého místa mám pochopitelně velkou radost. Chtěl jsem si takhle dlouhý závod hlavně zkusit a jsem rád, že jsem dojel do cíle. Je to fakt těžký!" konstatoval po závodě člen týmu Toyota Dolák. První místo prý bylo daleko. "Dietsch je jiná světová třída, stačit mu nebylo možné. Od startu se to rozjelo, jako by jsme snad měli jet stovku. Radši jsem si jel podle sebe. Roli hrálo také počasí. Ráno to byla prádelna, pak lilo a pak zase pražilo slunce. Se závody u nás se to vůbec nedá srovnat. Do kopce se jelo třeba třičtvrtě hodiny na lehké převody. A od pěti hodin ráno také nejsem moc zvyklý závodit." Na otázku, jak se mu jelo Foja odpovídá: "Dobře, blbě a zase dobře. 209 kilometrů je dlouhých, stihne se toho za tu dobu dost..."

Do Top Ten se vešli ještě šestý Jarda Stadtherr (MTB Team Příchovice), sedmý Tomáš Kozák (Hepos) a devátý Radoslav Šíbl (Bikezone.cz MRX). Ze třináctky odvážných žen byla nakonec nejlepší Švýcarka Andrea Huser, která na trati strávila přes 13 a čtvrt hodiny. Poslední z 290 klasifikovaných závodníků na nejdelší trase pobyl těžko uvěřitelných 16 a půl hodiny! Ti zaslouží snad větší uznání, než vítěz. Solná komora má prostě své neopakovatelné kouzlo, které každý rok přitahuje závodníky do jejího nitra.