Rakušané vinice uhlídali

Závod kategorie C1 v rakouském Langenlois vyhrál domácí Christoph Soukup. Čeští závodníci se v kategorii mužů ani žen na stupně vítězů neprosadili. Podali ale dobré výkony.

Autor: Michal Červený

Přelom března a dubna je již několik let tradiční dobou pro Kamptal Klassik Trophy - cross country závod asi 60 kilometrů za hranicí s našimi jižními sousedy. Letos to bylo 30. března, kdy tento závod zařazený do kategorie UCI C1, přilákal do rakouského městečka Langenlois velký počet českých bikerů.

Langenlois 2008Program na kopci s rozhlednou uprostřed rozlehlých vinohradů začal závodem žen, juniorů a mástrů. Teplota okolo sedmnácti stupňů a nebe bez mráčku, bylo snad pro každého ideálním počasím. Pro mnohé to byl první bikový závod letošní sezony.
Startovní pole juniorů čítalo 82 závodníků. Hodně v něm byly vidět barvy našich dvou největších líhní - Scanie Kolín nově sedlající karbonové Scotty a jabloneckého sportovního gymnázia KC Kooperativa. Měly na startu pět, respektive sedm závodníků.
Po startu se do čela dostal rakušan Alexander Gehbauer, mladší bratr Roberta, který závodí v týmu Merida Multivan. Ten na nic nečekal, vzal za to už v úvodním kole a v nasazeném tempu nepolevil. Zastavila ho až cílová páska po čtyřech regulérních kolech. Druhý Maďar Zslot Juhasz chytnul ztrátu přes čtyři minuty! Z našich dobře odstartoval Josef Lupík (Scott Scania Kolín), pak se přes něj dopředu začal propracovávat jeho týmový kolega Josef Rajchart a vybojoval bronzovou příčku se ztrátou necelé minuty na stříbrno. Lupík dojel sedmý, další člen týmu Jakub Friml skončil devátý a hned za ním byli Michal Šimerle a Jan Nesvadba z týmu KC Kooperativa SG Jablonec.

Langenlois 2008

Žen se na startu sešlo osmnáct a favoritka byla jasná - dvaadvacetiletá drobounká Rakušanka Elisabeth Osl, která přes zimu přestoupila do mezinárodního týmu Ghost. Stejně jako Gehbauer, i Lisi začala rozhodovat závod už od prvního kola. Za ní jely dvě Slovinky Tanja Zakelj a Nina Homovec, pričemž prvně jmenovaná se ukázala na prašné trati v Langenlois s dvěma težkými a prudkými stoupáními jako lepší. Nejlepší českou závodnicí byla Šárka Chmurová (Max Cursor), která jezdila od začátku na čtvrtém místě a to si udržela až do cíle. Mladší z blonďatých sester Oslových žádný defekt, který by jí mohl připravit o vítězství nepotkal a úsměv jenž měla na tváři po celou dobu závodu, jí vydržel až do průjezdu cílem. Zakelj ztratila na druhém místě dvě minuty a 23 vteřin.
Pavle Havlíkové (KC Kooperativa SG) jakoby po úspěšné cyklokrosové sezoně chyběla zjara síla a závod dokončila jako desátá. Lenka Bulisová (4Ever Cyklo Bulis) dojela 15. a Barbora Hirmanová (VC PEK-TK Kolín) 17.

Závod Masters vyhrál Leopold Heigl o 37 vteřin před Jurgenem Veghem. Poslední místo na bedně vybojoval jediný český zástupce této kategorie na startu - Martin Šíma z Max Cursoru. Na vítěze mu v závodě na pět plus zaváděcí kolo chyběly dvě minuty a osm vteřin.

Vrcholem byl samozřejmě závod elitní kategorie mužů. Závodění a vidina bodů do žebříčku UCI přilákali mezi vinné sklípky téměř kompletní českou elitu. Hovořilo se i o "Českém poháru v Rakousku". Z domácí špičky chyběli jen Jaroslav Kulhavý (Michelin Specialized), který měl startovat na silničním závodě Brno-Velká Bíteš-Brno (nakonec kvůli nachlazení nestartoval) a Kristián Hynek (Scott & Hagget), který pro změnu trénuje v teplém Španělsku a do Čech se vrátí až před prvním pohárovým závodem.
Jinak tu byli téměř všichni. Spěšný, Friedl, Loo a Jobánek na nových, netradičně bílých Meridách, Vokroulík s Hejdukem v dresech Factor Bike Teamu, Dekhome Cannondale ve složení Boudný, Hudeček, Novák, Scott & Hagget s Matoušem Ulmanem a Michalem Plesníkem, Jan Škarnitzl z dimp Giant týmu, a na již zmíněných nových Scottech Filip Eberl, Václav Hlaváč a Tomáš Pešek a další...
Konkurencí byli hlavně Rakušané. Mistr země v XC Christoph Soukup (Fuji Bikes Europe) a do KTM Mountainbiker.at přestoupivší Michael Weiss nebo Ital Johann Pallhuber (Silmax AMD Kona).

Raketový start předvedl Venca Hlaváč. Z druhé řady se ihned po startu probojoval dopředu a během prvních pár desítek asfaltových metrů stoupání si vytvořil asi dvacetimetrový náskok. Pak se ale zařadil zpět a čelo mohlo absolvovat úvodní stoupání víceméně pospolu. Ještě v úvodním kole se utrhla dvojce z týmu Fuji Bikes Europe a to sice zmíněný Soukup a Němec Rene Tann. Za nimi se vytvořila skupina pronásledovatelů, v níž byli z našich Ulman, Spěšný, Škarnitzl, Vokrouhlík, Friedl a Novák.

Langenlois 2008 Soukup se na svého týmového kolegu moc neohlížel a odpáral ho už během prvního regulérního okruhu. Ten měřil 6,2 kilometrů a měl převýšení 235 metrů. Eliťáci jich absolvovali sedm a jeden zkrácený zaváděcí.
Ze skupiny s českými závodníky se utrhli Rakušané Weiss a Kraler. Na Soukupa jedoucího osamoceně na čele se ale dotáhnout nedokázali. I tento dnešní závod se tak v podstatě rozhodl na začátku.
Dieta přišla na skupinu asi sedmi lidí ve čtvrtém kole. Pallhubera zabrzdily technické problémy a chvíli poté na defekt kola přišel i, do té doby dobře jedoucí, Filip Eberl (Scott Scania Apache). Byl sice v servisním depu, ale nenašel tam nikoho ze svého týmu s rezervou.

Skupina se potom začala postupně trhat. Dobře se drželi za Kralerem Vokrouhlík se Škarnitzlem. V pátém kole odskočili Spěšnému a Ulmanovi, na které ztrácel pár vteřin Friedl. Čelo zůstávalo beze změn. Soukup měl náskok více než minuty na Weisse. O třetí místo se ale stále bojovalo.
V kole předposledním měl Škarnitzl menší krizi a Vokrouhlík s Kralerem mu poodjeli. Škarnitzl si je sice dokázal znovu dotáhnout, další nástup v posledním kole už nezachytil. Pak přestal Kralerovi stíhat i Vokrouhlík a o pódiu bylo rozhodnuto.

Soukup zvítězil s náskokem minuty a osmi vteřin před Weissem. Bronz bral Kraler a čtvrtý Tomáš Vokrouhlík na něj ztrácel 13 vteřin. "Já jsem s výkonem určitě spokojenej. Na to, že je teprve začátek sezóny, tak je to supr." hodnotil jasně a stručně svůj výkon závodník Factor Bike Teamu.
O minutu později dojel na pátém místě Jan Škarnitzl a šestý skončil Matouš Ulman. Milan Spěšný dojel devátý před svým týmovým kolegou Jiřím Friedlem.
"Já spokojenej nejsem. Nebylo to dobré. Mám doma nějaké rodinné problémy, dělám mámu-tátu a tak, takže jsem byl trochu unavenej a nebyl jsem v pohodě. Kolo mám krátce, musím ještě doladit trochu posed. Dneska to prostě nějak nesedlo..." vysvětloval deváté místo olympijský kandidát.

Jirka Novák (Dekhome Cannondale) dojel 14., 20. Estonec Martin Loo (Merida Biking), 21. Pavel Boudný (Dekhome Cannondale), 23. Filip Eberl (Scott Scania Apache), 27. Jan Jobánek (Merida Biking), 33. Michal Bubílek (Bike Ranch Team), 34. Tomáš Pešek (Scott Scania Apache), 46. Marek Nebesář (KC Kooperativa SG Jablonec).

Dalším závodem bude už opravdový Český pohár, který si svou premiéru odbyde na Kunětické hoře v Pardubicích 12. dubna. Tam se olympijská sezona Cross Country rozjede naplno.