Čeští fourcrossaři ve Schladmingu poprvé bez medaile

Ani jeden z dvanáctky českých bikerů ve finále světového poháru 4X ve Schladmingu neuspěl, v závodě i v seriálu zvítězil Jared Graves a Anneke Beerten...

Autor: Jan Němec, Kamil Tatarkovič

Poslední zastávkou letošního seriálu světového poháru ve fourcrossu byl stejně jako minulý rok rakouský Schladming. Toto středisko se stalo už tradičním pořadatelem a letos opět dokázalo, že to je právem.

O titulu a druhém místu v mužské kategorii bylo rozhodnuto již po minulém závodě, u ostatních však bylo vše otevřeno a ve finálovém závodě se každý chtěl pokusit ukořistit pódiové umístění. To se bohužel nepodařilo žádnému českému fourcrossaři, a tak naši z rakouského střediska poprvé odjížděli bez jediné medaile.

Do posledního letošního velkého závodu se přihlásilo úctyhodných 110 závodníků a 20 závodnic. Kvalifikací však do závodu mohlo projít pouze nejlepších 64 mužů a 16 žen.

Česká republika tu měla velmi silnou fourcrossovou základnu díky 10ti závodníkům a dvěma ženám, což představovalo kompletní českou špičku snad jen kromě Kamila Tatarkoviče (Scott) a Jany Horákové, kteří shodně marodí se zlomenými rukami.

Dráha byla oproti minulému roku výrazně zlepšena a taky prodloužena. Nejzáludnější částí bylo rozhodně travnaté esíčko a následná profisekce s dvěma velkými skoky. V prvním tréninku šlo na trávě k zemi nespočet lidí a na velkých skocích se taky děly divy, při kterých divákům tuhla krev v žilách. Zlomená vidlice, zničená přední či zadní kola tu byly na denním pořádku.

Už páteční kvalifikace ukázala, že český fourcross je na hodně vysoké úrovni, když Michal Prokop (Author) dokázal vyhrát před mistrem světa Jared Gravesem, Tomáš Slavík (RSP) skončil 5. a do top 16 se vlezl ještě 12. Adam Stašek. Ostatní také nezůstali pozadu a skončili následovně: 22. Kuba Říha, 23. Lukáš Měchura, 25. Štěpán Novotný, 31. Kuba Hnidák, 43. Přemek Tejchman, 59. Honza Švub a 82. Erik Kimmel. V ženské kategorii nás reprezentovali Romana Labounková (Pells), 6. z kvalifikace, a Tereza Votavová (Shaman Racing), která skončila v jízdě na čas na 12. místě.

V sobotu se za večerního osvětlení boje ve čtveřicích již rozběhly na ostro a nikdo nikomu nic nedaroval zadarmo. Všichni favorité z první jízdy postoupili bez větších problémů, jen byla vystavena stopka Kubovi Říhovi (Polis Racing), který i přes výborný start doplatil na loktovačku na druhé rovince a šel k zemi. Nedařilo se ani Kubovi Hnidákovi a Štěpánu Novotnému, kteří museli závod také opustit již po první rozjížďce. V druhé jízdě díky prohrábnutí na startu závody skončily pro Lukáše Měchuru (Chain Reaction). Adamovi Staškovi (Ghost) osmifinále také nevyšlo dle jeho představ a na další boje se už mohl jen koukat z pozice diváka. Druhá jízda byla konečná i pro loňského mistra světa Rafu Alvareze. Prokopovi byla bohužel osudná už třetí jízda (čtvrtfinále), kde těsně před cílem vyjel z ideální stopy, ujelo mu přední kolo a z prvního místa spadl. Byla to škoda, protože ten víkend vypadal na dráze velmi dobře.

"V tý poslední zatáčce jsem v pohodě vedl, ale zajel jsem předním kolem do nahrnutý hlíny a kouslo se mi to," vysvětlil Michal situaci, které nikdo nemohl uvěřit, stala se totiž padesát metrů před cílem....

I Tomáš Slavík jezdil ten večer hodně slibně, ale ve třetí jízdě ho po skvělém startu  rozhodila první zatáčka a skončil v záchranných sítích.

„Jezdilo se mi tu hodně dobře. Starty se mi dařily, dráha se mi líbila, jen tomu tentokrát chybělo trochu toho štěstí, tak jak tomu bylo letos už víckrát. Ve čtvrtfinále jsem dal nejlepší start, ale nechal jsem tam moc místa Wichmanovi, abychom se tam oba v pohodě vlezli, ale potom jsem se na něj moc nalepil a už jsem se tam nemohl vejít, poloktoval se s ostatníma a šel do záchraných sítích,“ řekl Tomáš.

Čtvrtfinále bylo konečné i pro Přemka Tejchmana (Polis Racing). Do finále se nakonec probojovali mistr světa Jared Graves (Yeti Fox Shox), Romain Saladini (Sunn), Johannes Fischbach (Ghost) a Joost Wichman (RSP), který o postup připravil slováka Filipa Polce (MS Evil Racing). Graves opět nenechal nikoho na pochybách a hned po startu se ujal vedení těsně následovaný Wichmanem. Ten se však nechtěl smířit s druhým místem a zkoušel vymyslet předjížděcí manévr, ale nakonec z toho byl pád a 4. místo. Díky tomu se na druhé posunul Saladini následovaný Fishbachem. Malé finále ovládl Dan Atherton (Animal Commencal), před Guido Tschuggem (Ghost), Filipem Polcem (MS Evil Racing) a Scottem Beaumontem (Rocky Mountain).

V ženské kategorii se ještě o titulu muselo rozhodnout právě ve Schladmingu mezi Anneke Beerten (Suspension Center) a Jill Kintner (Intense). Místo toho aby se vše rozseklo až ve finále, vítězka kvalifikace Kintner z ničeho nic spadla z prvního místa v první jízdě a tak titul darovala Anneke v podstatě zadarmo. Anneke potvrdila roli favoritky a ovládla závody i v Rakousku a připsala si na své konto další vítězství. Z druhého místa se radovala Anita Molcik (Yeti Fox Shox). Třetí proťala cílovou pásku Katy Curd následovaná Miou Suemasou. Poslední pódiové umístění pro sebe vybojovala vítězstvím v malém finále Romana Labounková (Pells), když statečně odrážela útoky agresivně jezdící mistryně světa ve sjezdu Emeline Ragot (Suspension Center). Tereza Votavová (Shaman racing)po krásném dravém začátku své čtvrtfinálové jízdy doplatila na kluzký povrch travnatého esíčka a pádem a následným předjetím od Francouzky Ragot přišla o postup do semifinále.

Po osmi odjetých závodech nám tedy letošní světová fourcrossová sezóna skončila a pomalu začíná odpočinkové a následné tréninkové období, kdy se bude určitě každý snažit dohnat své nedostatky, tak aby příští rok začátkem května ukázal v belgickém Houffalize svojí formu. Obhajovat dres lídra světového poháru tam bude Anneke Beerten a Jared Graves. Promluví příští rok do pořadí i naši?

Výsledky ženy:
1. Anneke Beerten (NED, Suspension Center)