SP DH Bromont 2009

Sabrina Jonier si v předstihu šestým vítězstvím zajistila celkové prvenství SP, třetí letošní triumf se podařil Gregu Minaarovi. O vítězi SP mužů ale rozhodne až Schladming...

Autor: Jan Němec

Světový pohár sjezdařů se z Mont St. Anne přestěhoval do 300 km vzdáleného Bromontu ke svému sedmému závodu. Zní vám Bromont povědomě? Ano, nemýlíte se, je to lyžařské středisko jihozápadně od Montrealu, které už v roce 1992 hostilo mistrovství světa a dokonce pětkrát světový pohár (1993, 1996, 1998, 1999 a 2008) a dvakrát i mistrovtsví světa masters (1999 a 2004). Bromontští organizátoři tedy rozhodně nepatří mezi nezkušené nováčky. Dokázali to již vloni i přes to, že celé zázemí museli posunout na opačnou stranu hory Mont Brome a vybudovat zcela nové tratě za stovky tisíc dolarů. Bylo jen málo těch, kteří si stěžovali. A zejména ta sjezdová trať se jim povedla na jedničku.

Oficiální propozice uvádějí 1,6 km, což opravdu není mnoho, ale nabízí skvostné úseky, hlavně skalní a kamenité pasáže byly divácky velmi populární. Nakonec, jak taková trať vypadá, se dozvíte z přiloženého videa.

MondialDuVelo.com on Vimeo

Kvůli přímým přenosům na Freecasteru se letos změnil program sjezdu a semifinále se jezdí o den dříve než finále. Což také nahrává těm, kteří si večer chtějí střihnout fourcross. V pátek po poledni se tak za standardrního kanadského počasí, tedy deště, zatažené oblohy a mlhy rozdělili sjezdaři startovní pozice do sobotního finále. Loňské kralování Sama Hilla (AUS, Monster Energy Specialized) na této trati, kdy vyhrál jak semi tak i finále, v pátek přerušil Francouz Fabien Barel (FRA, Subaru MTB), Sam za ním zaostal o pět desetinek vteřiny. Tracy Moseley (GBR, Trek World Racing) zvládla trať nejrychleji ze všech devětadvaceti žen.

Páteční kvalifikace se jela za mlhy a deště

Na sobotní ostrý závod tentokrát sjezdařům počasí dokázalo, že i v Kanadě léto existuje, trať dokonce na některých místech vysychala, zejména na kluzkých kamenech to bylo výrazně jistější. Brzdové páky si mohly oproti páteční kvalifikaci oddychnout, čas vítěze byl ve finále nakonec o sedm vteřin rychlejší.

Sobotní finále už probíhalo za pěkného a horkého počasí, fanoušci si Bromont opět užívali

Francouzka Sabrina Jonier (Maxxis Rocky Mountain) nenašla přemožitelku ani tento víkend. Páteční semifinálová jízda jí ovšem nevyšla na 100%, a tak v cíli musela držet nervy na uzdě sedíc v hot seatu. Na startu totiž byly ještě 4 ženy. Sabrina to evidentně neprožívala zrovna v pohodě, na mezičasy na informační tabuli se raději ani nedívala. "Byla jsem celý týden nachlazená a cítila se bez energie, takže jsem byla celkem nervózní, ale se svou jízdou jsem byla spokojená, takže jsem si i věřila, že by to mohlo vyjít na vítězství. Byla jsem překvapená, jak rychle jsem dnes jela," přiznala nám v krátkém rozhovoru. Když projela poslední bikerka Tracy Moseley (GBR, Trek World Racing) vyskočila z korby Nissanu s rukama nad hlavou a mohla se tak radovat ze šestého letošního vítězství! "Byla jsem ráda, že trať trochu vyschla, za mokra jsem dělala více chyb," řekla Sabrina.

Rovněž rozhodla o celkové vítězce letošního světového poháru, ve Schladmingu už jisto jistě převezme pohár pro nejlepší sjezdařku roku 2009. "Jsem ráda, že už se nebudu muset stresovat. Teď se můžu soustředit jen a jen na mistrovství světa v Austrálii."

Karty jsou ovšem stále otevřené v kategorii mužů, teoreticky mohou ve Schladmingu bojovat o celkové vítězství ve světovém poháru čtyři bikeři. V Bromontu totiž exceloval Jihoafričan Greg Minaar (Santa Cruz Syndicate), který si po čtyřiadvacáté pozici minulý víkend v Mont St. Anne rozhodně spravil chuť a hlavně si nenechal odskočit vedoucího Sama Hilla (AUS, Monster Energy Specialized). Ten do závěrečného závodu ve Schladmingu nastoupí jen se šestnácti body náskoku právě na Grega.

"Dnes jsem hodně spokojený, udělal jsem pár drobných chybiček, ale to asi všichni, po těch deštích byla trať v příšerným stavu. Myslím, že jsem se všude trefil do dobré stopy, snažil jsem se aby to bylo plynulé. Jak to postupně vysychalo, bylo to rychlejší, ale taky náročnější na ruce. Před mistrovstvím světa jsem si nemohl přát nic lepšího." shrnul závod Greg Minaar, který se na trať spustil jako třetí od konce. V cíli tak ještě čekal, jak dojede Sam Hill a vítěz kvalifikace Fabien Barel (FRA, Subaru MTB). Ani jeden z nich ale nedokázal Gregův čas vylepšit. Všichni tři se vešli do jedné vteřiny, což svědčí o dokonalé vyrovnanosti světové špičky. Vítězný čas 2:31 minuty také vypovídá o délce trati, je to totiž více jak o dvě minuty "kratší" než v Mont St. Anne.

Na závod nebude dobře vzpomínat Slovák Filip Polc (MS Evil), který v prostřední pasáži chyboval a spadnul. Osmapadesáté místo tak je jeho letošním nejhorším výsledkem. Celkově si pohoršil s 21. na 23. příčku.

Finále světového poháru sjezdařů je naplánováno přesně 14 dnů po mistrovství světa, ve Schladmingu se bikeři sejdou 19.-20.9.

1. Greg Minaar (RSA, Santa Cruz Syndicate) 2:31:65 min.
2. Fabien Barel (FRA, Subaru MTB) +0:46 sek.

ženy:
1. Sabrina Jonier (FRA, Maxxis Rocky Mountain) 2:58:28 min.
2. Floriane Pugin (FRA, Iron Horse Kenda) +2:64 sek.

Netopýr Bike Fest oslaví 10 let
  5. Mistrovství světaRakušanka Valentina Holl a Brit Charlie Hatton mistry světa ve sjezdu