SP XCO Champéry 2009

O víkendu se jel ve švýcarském Champéry předposlední závod světového poháru v cross country 2009

Autor: Jan Němec, Miloš Lubas

Jen týden po skončení mistrovství světa horských kol se světová špička sešla k předposlednímu závodu světového poháru cross country ve švýcarském středisku Champéry. Vražedným termínem nazvali uplynulý víkend snad všichni závodníci, kteří se veřejně projevují v internetových blozích nebo na Facebooku. Champéry bude v roce 2011 hostit mistrovství světa, a tak si s tím musela UCI nějak poradit....

Sedmý závod seriálu byl z hlediska průběžného pořadí důležitý zejména pro ženy. První čtyři závodnice byly před startem namačkány jen v 53 bodech! Nejvíce jich měla Norka Lene Byberg (Specialized), ale druhá Elisabeth Osl (AUT, Central Ghost) ztrácela jen 25 bodíků. A právě proto se drobná Rakušanka rozhodla vzdát se letošního mistrovství světa a veškeré síly šetřit na světový pohár. Možná trochu riskantní plán, ale v Champéry jí vyšel. Závod totiž vyhrála, na druhou Byberg má nyní náskok 65ti bodů, a to ji o víkendu čeká závěrečný závod v domácím prostředí!

SP XCO Champery 09 

Celkové vítězství v mužského bikového pelotonu měl před startem již téměř v kapse Francouz Julien Absalon (Orbea). Pod alpskými velikány sice dostal “na frak” stejně jako mezi klokany od mladších bikerů, ale jeho postavení v žebříčku to neohrozilo. Naopak, po nevydařeném 17. místě v Bromontu si stříbrnou pozicí v Champéry celkové prvenství pojistil. Finálový závod ve Schladmingu si tak bude moci vychutnat se šampaňským v bidonu.

Do Champéry se přijeli představit i čeští bikeři. Nechyběli ani reprezentanti, kteří se v týdnu vrátili z Austrálie. Ve stylovém dřevěném hotelu přímo u trati se ubytovaly týmy České spořitelny MTB (Spěšný, Kamler, Nepustil a Svorada jun.) a Merida biking team (Friedl, Soukup, Cink). Vedle na parkovišti svůj obytňák zaparkoval tým Scott & Hagett (Hynek, Ulman, Hudeček a juniorka Jarošová). Nechyběl samozřejmě ani devátý muž světového šampionátu Jaroslav Kulhavý (Rubena Specialized) a Jan Škarnitzl (dimp Giant). V juniorských kategoriích v národních dresech startovali Bulis, Kastelík, Sláma a Burdová (všichni Sport Bulis), česká juniorská špička tentokrát chyběla.

SP XCO Champery 09 

Závodní program odstartovaly právě kategorie mladých nadějí. Nejdříve v sobotu ve 14 hodin na trať vyrazili mladíci a dvě minuty po nich děvčata. Juniorů bylo na startu třicet tři. Mezi nimi byli druhý a třetí nejlepší z MS v australské Cambeře Portugalec Marinheiro a Švýcar Indergand. Rozhodčími bylo určeno, že pojedou čtyři okruhy a jedno zaváděcí kolo. Rozhodnutí o vítězi padlo až v závěrečném kole. Z trojice Marinhero, Indergand a Stirnemann (SWI), která jela delší dobu s menším náskokem na čele, se odpoutal Portugalec, odjel Švýcarům a zvítězil. Nejlepší Čech "Jančí" Svorada mladší jel od začátku zhruba v polovině balíku a závod dokončil na 20. místě.

Juniorky jely tři kola a jedno zaváděcí. Na rozdíl od juniorů nepředváděly na čele tak nervy drásající boj a jezdily jednotlivě, s většími odestupy mezi sebou. Nakonec celé stupně vítězů patřily Švýcarkám. Zvítězila Michelle Hediger před Vaniou Schumacher a Tanjou Starkermann. Nejlepší naše Renata Burdová dojela třináctá se ztrátou jednoho kola.

SP XCO Champery 09Pozornost byla ovšem soustředěna až na nedělní program obou elitních katergorií. Sobotní dvouhodinový déšť pozměnil parametry okruhu zejména v lesních pasážích, kde trať téměř nevyschla. Bylo k vidění mnoho pádů a zranění. Nevyhnuly se ani čerstvým mistrům světa Rusce Irině Kalentievové a Nino Schurterovi, Jose Antoniu Hermidovi nebo Marze Fullaně. Z našich si bolestivou památku na kluzké kořeny domů odváží Jára Kulhavý.

I když se kvůli závodu v Champéry stěhovala Tereza Huříková (Česká spořitelna MTB) o čtyři dny dříve než ostatní, na startu se nakonec neukázala; po příletu z Austrálie jí totiž přepadlo nachlazení a teploty. Na startu zde mělo Česko jen jedinou zástupkyni - Lenku Bulisovou, závod dokončila na 55. místě.

O medailích se rozhodovalo jinde. Italka Eva Lechner (Colnago) opět předvedla raketový start. Již v úvodním kole z celkových pěti se usadila na čele s několikavteřinovým náskokem. Ve druhém kole ji už však vystřídala Rakušanka Osl, bronz měla v tu chvíli v rukou olympijská vítězka Sabine Spitz (GER, Central Ghost). Pořadím pak trochu zamíchaly pády a defekty. Lechner, které docházely síly, potkal defekt v posledním okruhu a přišla tak o medaili, skončila nakonec čtvrtá. Dostala se před ní Polka Anna Szafraniec (CCC Polkowice) a rovněž i Lene Byberg (Specialized), která se celý závod nenápadně přibližovala zezadu.

Elisabeth Osl si tak po hodině a devětatřiceti minutách mohla vychutnat druhé vítězství v sezóně, ale jak sama přiznala, triumf nebyl zadarmo. "Včera, když jsem se probudila, cítila jsem, že na mě něco leze. Bolela mě hlava a měla jsem knedlík v krku. Byla jsem z toho pěkně zklamaná, říkala jsem si, že to bude nemožné tady vyhrát. Ale jak se ukázalo, tak na tom ostaní byly ještě hůř, asi z toho cestování, holky musely být hodně utahaný," svěřila se v cíli čtyřiačtyřicet kilogramů vážící bikerka z Kitzbühelu.

SP XCO Champery 09 

Skvělou formu si z Austrálie přivezl Jihoafričan Burry Stander. Po svém vítězství v kategorii do 23 let odletěl na dva dny domů a potom se ihned přesunul do Švýcarska. Zřejmě to byl chytřejší tah než ten Absalonův, který si pobyt "down under" prodloužil o dva dny a potom ještě dvoudenní zastávku v Singapuru. Dvaadvacetiletý Stander totiž dokázal velkého Absalona porazit. Julien měl sice závod ve své režii, ale v závěrečném, šestém okruhu, jej Jihoafričan předčil. Burry se tak stal prvním mužem černého kontinentu, který vyhrál světový pohár v olympijské disciplíně cross country. "Takový výsledek se vám nepodaří každý den. Zpočátku se jelo dost rychle a já nestačil, ale pak se mi jelo lépe a lépe. V předposledním kole na mě všichni křičeli, že se blížím k Absalonovi, tak jsem do toho dal všechno," říkal šťastný Burry.

SP XCO Champery 09 

Absalona to málem zlomilo, v závěru byl bez života. V posledním okruhu zaznamenal až devatenáctý čas, ale švýcarskému trojbloku se nakonec ubránil, se ztrátou patnácti vteřin skončil druhý. K bronzu se excelentí jízdou propracoval Švýcar Ralph Näf (Multivan Merida), který závěrečné tři okruhy zajel absolutně nejrychleji. "Zpočátku to bylo hodně těžký, dlouho jsem nezávodil, takže jsem se do toho dostal až v průběhu závodu. Kdyby to byl závod na dvě hodiny podle pravidel, možná by bylo pořadí ještě jiné," okomentoval svou třetí příčku Näf. Top pětku pak doplnili jeho krajánci - bratři Flückigerové z týmu Trek.

SP XCO Champery 09 

Našim závodníkům se nepodařilo navázat na slibné výsledky z MS nebo ME. Jarda Kulhavý najížděl do prvního kola na slibné 15. pozici. Během závodu se pohyboval v druhé desítce, ale cíl se mu nepodařilo spatřit. V přeposledním kole byl po těžším pádu dosti otřesen. S bolestivou grimasou ve tváři ještě projel cílem do posledního kola, ale dále už to nešlo a musel vzdát. Nevypadalo to s ním vůbec dobře, a proto byl odvezen na vyšetření do nemocnice s podezřením na zlomeninu žeber a ramene. Vyšetření zlomeniny naštěstí nepotvrdilo. I když „pouze“ naražená žebra budou Jardu asi hodně dlouho bolet.

SP XCO Champery 09Nejlepší z našich byl v Champéry Jirka Friedl (Merida biking). Po závodě Floutek řekl: „Pro mě se to vyvíjelo vcelku slibně. Po startu jsem chtěl být do dvacítky. Na konec jsem byl po prvním sjezdu okolo dvacáteho sedmého místa, což bylo pořád slibné. Jel jsem na „96“ a na těch kořenech, co tady jsou, to byla nádhera. Do kopce se jelo hodně takticky a až úplně na vršku se za to vzalo, aby si každý udělal co nejlepší pozici do sjezdu, kde se nedalo moc předjíždět. Dokázal jsem se prokousat až na nějaké sedmnácté místo. V tu chvíli jsem jel ve skupince, která bojovala o patnácté místo. A desítka byla na dohled. Byl jsem hodně spokojený, ale dvě kola před cílem jsem měl hloupý pád po tom, co jsem pozoroval kolo, místo toho, abych se věnoval jízdě. Myslel jsem si, že mám prasklý rám po té, co se z něj ozvala velká rána od kamene. Znejistil jsem a až do cíle to nebylo už ono. Až po prohlídce se zjistilo, že kolu nic není. Zbytečně jsem se tak nervoval. Po tom všem, co mě v poslední době potkalo, jsem ale s výsledkem spokojený.“

Milan Spěšný (Česká spořitelna MTB) jel druhou půlku závodu spolu s Honzou Škarnitzlem (dimp Giant). Milan nebyl se svým výkonem moc spokojený. „Jelo se mi dobře, ale nemohl jsem se pořádně dostat do otáček. Připadal jsem si jak diesel, mohl bych jet klidně i o kolo více, ale zrychlit jsem nemohl. Jsem pořád ještě rozhozený z cestování z Austrálie a  z časového posunu. Doufám, že příští týden ve Schladmingu už to bude lepší.“

Honza Škarnitzl okomentoval svůj výkon takto: „Nejelo se mi nejlíp, hlavně ze začátku. Trať byla hodně náročná a hodně uklouzaná, což mi dělalo hlavně z kraje závodu problémy. Na závod jsem zvolil hladké gumy, protože na včerejším tréninku mě to na hrubých vůbec nejelo v úseku po pilinách. A byla to dobrá volba. Sice jsem trochu ztrácel ve sjezdech, ale jinak do kopce a po rovinách to jelo pěkně. Okruh mě ale moc neseděl. Osobně bych si přál více kopců. A sjezdy byly na mě až moc technický. A až na konci závodu jsem se trochu rozjel. Snad to bude lepší ve Schladmingu.“  

Výsledky muži

1. Burry Stander (RSA, Specialized) 1:41:06 hod.
2. Julien Absalon (FRA, Orbea) +0:15 min.
3. Ralph Näf (SUI, Multivan Merida) +0:24
4. Lukas Flückiger (SUI, Trek World Racing) +0:28
5. Mathias Flückiger (SUI, Trek World Racing) +1:06
6. Adam Craig (USA, Giant) +1:06
7. Alexis Vuillermoz (FRA, Lapierre) +1:26
8. Marco Aurelio Fontana (ITA, Cannondale Factory Racing) +2:06
9. Ruben Cueto Ruzafa (ESP, Orbea) +2:26
10. Christoph Sauser (SUI, Specialized) 2:49
23. JIŘÍ FRIEDL (Merida Biking) +5:25
35. MILAN SPĚŠNÝ (Česká spořitelna MTB) +8:11
36. JAN ŠKARNITZL (dimp Giant) +8:25
74. ONDŘEJ CINK (Merida Biking)
88. JOSEF KAMLER (Česká spořitelna MTB)
95. MATOUŠ ULMAN (Scott&Hagget)
96. MATĚJ NEPUSTIL (Česká spořitelna MTB)
119. JIŘÍ HUDEČEK (Scott&Hagget)
133. KRISTIÁN HYNEK (Scott&Hagget)
DNF. JAROSLAV KULHAVÝ (Rubena Specialized)

Výsledky ženy

1. Elisabeth Osl (AUT, Central Ghost) 1:39:39 hod.
2. Anna Szafraniec (POL, JBG-2) +0:54 min.
3. Lene Byberg (NOR, Specialized) +1:23
4. Eva Lechner (ITA, Colnago) +2:18
5. Katrin Leumann (SUI) +2:27
6. Sabine Spitz (GER, Central Ghost) +2:40
7. Cecile Rode Ravanel (FRA, Lapierre) +2:43
8. Nathalie Schneitter (SUI, Colnago) +3:25
9. Aleksandra Dawidowicz (POL, CCC) +3:38
10. Catherine Pendrel (CAN, Luna Women's) +4:23
57. LENKA BULISOVÁ (Cyklo Bulis Bystřice p. Hostýnem)


Kompletní přehled výsledků naleznete ZDE

Foto: Miloš Lubas

Přečteno - 6755x Tagy: svetovy pohar xc
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

  1. Světový pohárPo XCO svěťáku je o víkendu na programu sjezd, hostí ho Fort William
    Po XCO svěťáku je o víkendu na programu sjezd, hostí ho Fort William
  2. Světový pohárBatten dala v Araxá dabl, Andreassen vyhrál po 4 letech
    Batten dala v Araxá dabl, Andreassen vyhrál po 4 letech
  3. Světový pohárSpecialized dál pokračuje v medailových žních, XCC v Araxá vyhráli Batten a Koretzky
    Specialized dál pokračuje v medailových žních, XCC v Araxá vyhráli Batten a Koretzky
  4. Světový pohárOkruh v Araxá plný skoků, rozhodčí musí krotit
    Okruh v Araxá plný skoků, rozhodčí musí krotit
  5. Světový pohárSvětový pohár v NMnM spustil nový web i přihlášky do doprovodných závodů
    Světový pohár v NMnM spustil nový web i přihlášky do doprovodných závodů
  6. Světový pohárBikový karneval SP pokračuje v Araxa! 2. díl startuje už zítra
    Bikový karneval SP pokračuje v Araxa! 2. díl startuje už zítra

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #7 anonym - vloženo: 16.09.2009 v 12:07:28

    Pokud vím tak Kulhavý odstoupil z 11 místa..jinak má zlomená žebra a tím pádem konec sezony.

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #6 lajlyn - vloženo: 15.09.2009 v 22:38:49

    patrikovi - Nevím proč nazývat někoho polským sousedem!! Kdo jezdí léta do polska na závody, tak ví, že jejich kvalita apod. byla v minulosti někde jinde. Mají nejenom Konwu ale pana Galinského, čtyři špičkové ženy atd. Nevím zda jsi, ty český sousede, upozorňoval na 3. a 4. místo na MS U23 Kulhavého a Friedla. Není stejně lehké zazářit ale vytrvat..

    odpověz na tento komentář
  3. avatar
    #5 Patrik - vloženo: 15.09.2009 v 16:43:37

    Nevím, jestli ste si všimli. Ale na 20. místě skončil náš polský soused Marek Konwa, ročník 1990. To je borec,panečku!

    odpověz na tento komentář
  4. avatar
    #4 lajlyn - vloženo: 15.09.2009 v 14:08:47

    zafandit - Tak pojďte kluci a holky zafandit tem našim do schladmingu, není to daleko a v tom starým dobrým rakousku je pořádek, pohladí to duši..

    odpověz na tento komentář
  5. avatar
    #3 diza - vloženo: 15.09.2009 v 12:54:08

    souhlas s Jirkou - Souhlasim s Jirkou,Friedl letos lita jak buh...je videt ze ma na to s do ty nejuzsi spicky dostat..
    Jinak na tom prenosu bylo videt jak se Jirka posunoval kolo od kola dopredu,skoda toho padu,
    myslim si ze mel na to bejt do 15.Jirko fandim ti,jeste vsem ukazes!!!mas na to bejt v nejuzsi spicce!!!
    Jnak na freecasteru komentator dost zminoval Kulhavyho (from Czech Republic)sem se divil,resil ....a ze jako jedinej ze svetovy spicky nejezdi v uci trade teamu:)

    odpověz na tento komentář
  6. avatar
    #2 František Pargál - vloženo: 15.09.2009 v 06:51:40

    Tereza Huříková - Až nyní jsem se dočetl důvod nenastoupení Terezy k tomuto závodu. Na svém webu pořád svítí, že se chystá na SP Champéry. Škoda, že nejela alespoň odzkoušet trať, když je to generálka na další rok.

    odpověz na tento komentář
  7. avatar
    #1 Jirka - vloženo: 15.09.2009 v 00:35:07

    poděkování - Není to jednoduché udržet formu celou sezonu. Friedlovi se to letos povedlo a má velmi vysoký standard, bojuje každý závod, s Jardou jsou silná dvojice, která může v budoucnu bojovat o špičkové výsledky.

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744