Slováci mají mistra světa!

Peter Sagan kraloval ve Val di Sole závodu juniorů a získal zlato. Z našich se do dvacítky vešel jen Ondřej Cink

Autor: Jan Němec, Michal Červený

Jediní, kdo dnes vyrazili na 6,3 kilometrů dlouhý okruh mistrovství světa v italském Val di Sole, byli junioři.

V jedenáct hodin jich na startu za krásného slunečného počasí stálo celkem 103. Mezi nimi byla i čtveřice českých reprezentantů Jakub Magnusek (Česká spořitelna MTB), Ondřej Cink (Author Team Stupno), Filip Adel (CT Budvar Tábor) a Jan Nesvadba (KC Kooperativa SG Jablonec).

MS XC 2008

Čekalo na ně pět už poměrně suchých okruhů. Z relativně dobrého startovního postavení (druhá řada) mohl těžit Magnusek, ostatní čeští reprezentanti se po startu museli proplétat hustým balíkem a to stálo jednak síly, ale hlavně čas.

Na čele se v průběhu prvního kola zformovala trojice papírových favoritů. Mistr Evropy Slovák Peter Sagan, Francouz Arnaud Jouffroy a Švýcar Mathias Rupp. Z našich na tom byl nejlépe osmnáctý Jakub Magnusek. Ten ale ve druhém kole, kdy se propracoval až na slibnou třináctou příčku, namotal přehazovačku a bylo po závodě. Stejně jako včera juniorka Markéta Sládková svůj první samostatný závod na mistrovství světa nedokončil. Dobře zajel první kolo Jan Nesvadba. Téměř z chvostu se probojoval na hranici třicítky.

Peter sagan

Dopředu se začal posouvat také Ondřej Cink, a to poměrně zdatně. Do druhého kola najížděl 53. a do třetího už 28. Třetí v závodě pokračující Čech Filip Adel se rozjel ve druhém kole, ale pak se začal propadat zpět.

MS XC 2008Trojice na čele se roztrhala ve třetí rundě. Peter Sagan, který se sám považoval za největšího favorita, zaútočil a soupeři neměli šanci. Jouffroy mu uvisel o trochu déle než Švýcar Rupp a hájil stříbrnou pozici. Na Sagana, který dnes poprvé závodil na galuskách Tufo, ovšem neměl nikdo. Bylo jasné, že ho mohou zastavit jen technické problémy. Nezastavily a Sagan projel po hodině a pětatřiceti minutách cílem jako nový juniorský mistr světa. Na cílové čáře si tak mohl dovolit parádičku — otočil se směrem ke svým soupěřům a rukou na čele dal najevo, že jsou ještě hodně daleko. Teprve pak si vychutnal první momenty mistra světa s kolem nad hlavou. Druhé místo udržel Arnaud Jouffroy se ztrátou minuty a 33 vteřin. Třetí dojel Mathias Rupp.

Osmnáctiletý Peter Sagan tak letos vyhrál všechny důležité mezinárodní závody na horských kolech — dva světové poháry, mistrovství Evropy a dnes úspěšnou sezónu završil titulem mistra světa. “Moc jsem si přál vyhrát, věděl jsem, že na to mám, ale nebylo to úplně jednoduchý,” svěřil se po závodě. “Ze začátku jsme to asi trochu přepálili, s Jouffroyem jsme se testovali. Bylo to pak na téhle trati hodně těžký,” popisoval Peter.

Ondřej Cink si udržel první dvacítku až do cíle, s devatenáctým místem byl spokojený. “Chtěl jsem skončit ve dvaceti, což se mi povedlo, takže jsem spokojenej. Možná by to mohlo být lepší, kdybych nestál na startu tak vzadu. To stahování mě stálo hodně sil a navíc mi to v prvním kole ani moc nešlo, měl jsem hrozně tuhý nohy,” řekl Ondřej.

MS XC 2008

Jan Nesvadba skončil na slušném 22. místě, Filipu Adelovi závod nevyšel a se ztrátou jednoho kola obsadil 57. příčku

Kompletní výsledky najdete na webu UCI

Přečteno - 10775x Tagy: mistrovstvi sveta xc
Zapojte se do diskuze

Mohlo by vás zajímat

1. Mistrovství světaZdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
    Zdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
  2. Mistrovství světaBoroš v Táboře vyrovnal své maximum, dojel sedmý, Van der Poel pošesté mistrem

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #18 Ronin - vloženo: 22.06.2008 v 11:07:15

Adel byl po startu ME z páté pozice sražen UKáčkem.Když se zvedl ze země,tak byl beznadějně poslední.Tolik na vysvětlenou k výkonu na ME.K výkonu na MS?Patří mezi naši juniorskou špičku.Měl se pohybovat někde v popředí.K tomu není co dodat.Podle diskuze je vidět,že tato kategorie je hodně sledovaná.Možná až zbytečně moc.Obrovský úspěch,totálně vyhořel,zklamal, atd.Jsou to nevylítaní ptáci.Závodit se začíná až v mužích.

odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #17 Arth - vloženo: 21.06.2008 v 17:02:12

MS - Gratuluju Ondrovi a Honzovi....parádní výsledek...jen se koukněte do historie, kolikrát se českej biker dostal do 20tky.....ale zklamal Filip Adel...hrozný výkon, stejně jako na ME...

3. avatar
    #16 Petr - vloženo: 20.06.2008 v 20:41:51

to fanda - Petr to akorat rek na plnou hubu,nikdo nerika,ze to neni o odrikani,co to sem pletes,to nikdo nezpochybnuje to snad vi kazdej vo cem to je to XCcko.On jen rika,ze to zas takova pecka neni dojet 20 v juniorech.

4. avatar
    #15 fanda - vloženo: 20.06.2008 v 18:08:47

ohlas - Milý Petře, taky si závodil v juniorech, že o tom toho tolik víš ?Pro tebe to možná nic neznamená být v juniorech 19. nebo 22., ale pro ty kluky moc. Je za tím spousta dřiny a odříkání,ale o tom asi ty nic nevíš, jinak bys tohle nenapsal. Snad jsou tvoje výsledky lepší a proto si můžeš dovolit takhle mluvit. Hodně štěstí a víc rozumu.

5. avatar
    #14 czechoslowak - vloženo: 20.06.2008 v 12:49:45

SAGAN RULEZ - bude z nej druhy Kulhavy!...jen tak dal Peter!...congratz!!!!

6. avatar
    #13 Petr - vloženo: 20.06.2008 v 11:25:52

o pozici a nasezeni na start rozhoduje repre trener.je nějaky žebřiček z vysledku z let minulych a podle toho sde nasazuje.ale pořadi dela trener. no že je předjel dobra,ale co to znamena byt19 v juniorech?vubec nic!takovejch tu už bylo a ted už na kole třeba ani nejezdi!jako vysledek nic moc.vykon možna oka.

7. avatar
    #12 Hans - vloženo: 20.06.2008 v 11:08:44

Gratulace - Ja gratuluju hlavne Honzovi Nesvadbovi... Je to pankac a hulvat. K tomu jeste paradne jezdi na kole. Jen tak dal

8. avatar
    #11 HonzaK - vloženo: 20.06.2008 v 10:23:30

Dotaz - Nevíte náhodou jakým způsobem se na MS přiřazují startovní pozice a proč jel např. Cink "z chvostu" startovního pole, když byl na ME na 17.místě.
    Jinak si myslim, že jet takhle zezadu na 19.místo, je docela dobrej důvod k oslavě. A každy, kdo si zkusil např. po defektu na maratonu prodírat se vpřed skupinami pomalejších jezdců, to ocení.

9. avatar
    #10 Pitr - vloženo: 20.06.2008 v 09:46:52

nevím jestli je 20misto k oslavě....ale když vam to uděla radost!tak se ožerte:) jinak gratulace na slovensko.

10. avatar
    #9 Gabriel - vloženo: 20.06.2008 v 08:06:31

I my se připojujeme k nekonečným gratulacím putujícím do Stupna.Oslavíme to bohužel až dnes,neboť jsme si mysleli,že časový rozdíl uvedený u Cinka(+11´43)znamená čas trvání cesty s koňským povozem na trase Žilina-Stupno.

11. avatar
    #8 Paolo - vloženo: 20.06.2008 v 03:46:32

vauuu - No gratulace!! Perfekt výsledek!! No, ale je vidět, že na zásluze Petrově titulu mají i Češi!! vyhrál přeci na čekých kolech a galuskách TUFO!! :)

12. avatar
    #7 Travis - vloženo: 19.06.2008 v 23:36:09

Peter je velkej šéf a hlavně vozí vlaštovky:-)

13. avatar
    #6 Vok - vloženo: 19.06.2008 v 22:27:47

Velká gratulace Peterovi, si borec.

14. avatar
    #5 Wiktor - vloženo: 19.06.2008 v 21:46:43

gratulace ATS - Gratulace Ondrovi a celemu tymu ATS! Je videt, ze se systematicka prace vyplatila! Jardo je to super!

15. avatar
    #4 honzah - vloženo: 19.06.2008 v 21:28:33

gratulace do Stupna - Veliká gratulace Ondrovi a celému týmu ze Stupna ke skvělému výsledku.

16. avatar
    #3 Johnny S - vloženo: 19.06.2008 v 20:21:15

Gratulacia Petrovi Saganovi! - Pri nulovej podpore MTB a cyklistiky vobec na Slovensku je to fantasticky vysledok

17. avatar
    #2 Biker - vloženo: 19.06.2008 v 19:47:16

Gratulace 2 - Velká gratulace Cinkovi a Nesvadbovi....umístění okolo 20tky je pěkné....ale zklamal mě Filip Adel....doufám že už na žádný repre závod nominován nebude, protože pokud si pamatuju tak kromě prvního závodu SP totálně vyhořel na každém závodě....

18. avatar
    #1 Venca - vloženo: 19.06.2008 v 18:15:44

Gratulace - Gratuluji Ondrovi Cinkovi a přeju mu i celýmu Author Teamu Stupno mnoho dalších skvělých úspěchů. Díky.