Giant 2008

Malý průvodce novinkami Giantu pro nadcházející sezónu 08, tak tohle přesně očekávejte od následujícího článku ...

Autor: Petr Bureš
O některých nových Giantech jsme vás již informovali (v článku o novinkách 08) a zmínce o tom, jak jsme se projeli na jednom z nich v rámci letošního Demo Day na Eurobiku. (článek zde, galerie zde). Dnes se ale podíváme na Giant 2008 poněkud podrobněji.

Začneme u celoodpružených modelů. Nejvýše stojí, resp. nejvyšším zdvihem disponuje sjezdová řada Glory. Ta obnáší celkem dva stroje odlišené přívlastkem "DH", resp. "1". V obou případech jde o stejné rámy jako v letošním roce lišící se jen mírně pozměněnou specifikací. Glory DH je nekompromisní sjezdový stroj s FOX dvoukorunkovou vidlicí a DHX tlumičem, Race Face Diabolus komponenty a mixem Shimana Saint / LX. Zadní zdvih vám nabídne luxusních 220mm. Cenovka není ani nikterak nízká ani vysoká 120 000,-Kč prostě sjezďáky běžně stojí. Bezmála o polovinu levnější je freerideová verze Gloriny 1 s menším zdvihem 200mm a 180mm jednokorunkou Marzocchi 66 RCV. Osazení nižšími řadami Race Face a Sramu odpovídá i poněkud ekonomičtější ceně, která je bez desetikoruny 70 000,- Kč.

Pojďme ale ke kolům, na kterých se přeci jen dá už trochu víc jezdit i po rovině a ne pouze z kopce. Tady Giant nabízí jeden model Reign X, který je posledním "pohrobkem" loňského designu s dírou ve spodní rámové trubce a klecí pro tlumič.

Reign X1 nabídne zájemcům 170 mm "Vanilkového" zadního a 160mm předního zdvihu za cenu stejnou jako těžší kámík Glory 1, to jest 70 kilopeněz.

Zbrusu novým kolem, které Giant připravil pro rok 2008 je nový Reign.

Ten už patří mezi plnokrevná endura, nebo jestli chcete All mountain. Dodávat se bude ve třech specifikacích s označením 0, 1a 2. Rám je oproti předchozímu modelovému roku zásadně upravený. Hydroformingem prošly téměř všechny trubky a přepracovaná byla i zadní stavba. Novinkou je také sloučení čepu spodního vahadla s uchycením tlumiče. To vše ošetřilo půl kilogramu na hmotnosti. Zdvih Reignů disponuje vzduchovou hodnotou 150mm vzadu a 140mm vepředu. Ceny jednotlivých provedení odpovídají osazení, které je ve znamení mixu Sramu, Shimana a Hayesu doplněného jak jinak, než komponenty Race Face. Cena nejlevnějšího Reignu 2 startuje na 47 tisících, za nejdražší Reign 0 budete muset dát tisíc 80.

Že celopéra vládnou světu, vědí u Giantu velmi dobře. Možná právě proto se snaží nabízet stále více nových alternativ pro potenciální zájemce. Zářným příkladem je další grupa Trail biků, která prošla výrazným faceliftem a která se zove Trance.

Tady se Giant rozhodl ještě zjemnit svou nabídku Maestro zdvihů a rozdělil Trance na dvě skupiny. První, s dovětkem X je podobně jako Reign X určena pro hravější jízdu s vyšším zdvihem, který je v tomto případě 127mm. Naopak víc do XC je směrována trojice modelů bez X jejímž hlavním rysem je nižší zdvih 105mm a o jeden stupeň vzpřímenější úhel hlavové trubky. Obecně pak platí, že stejně jako u Reignu, se podařilo i u Trancu meziročně ušetřit několik stovek gramů na hmotnosti. Vděčíme za to zjednodušenému rámu, přepracované zadní stavbě a opět stejně jako u Reignu sloučení čepu vahadla se spodním úchytem tlumiče. Ceny. Tak tady je rozpětí ještě o něco větší a to konkrétně 36-90 tisíc korun.

Novinkou je speciální dámské kolo se zkrácenou horní rámovou trubkou a zvýšenou hlavou trubkou. Jmenuje se Cypher a  konstrukčně je to v podstatě až na zmíněnou odišnou geometrii Trance X. 

Abych nezapomněl, tak mezi Trance modely patří ještě i dva karbonové kouskyTrance Advance. Ty jsou postaveny na letošních rámech, osazeny mixem nejvyšších řad Sramu a Shimana a Giant za ně požaduje 100, resp. 165 tisíc korun.

Posledním celoodpruženým Maestro modelem, který zatím nepostihla evoluce s ohýbanými trubkami, je Anthem.

Tady už se bavíme o ryze závodním XC kole s 9cm zdvihu a odpovídajícími vidlicemi a komponenty. Cenově se duralové modely ocitají v rozmezí 45-110 tisíc a jejich dva karbonové topmodely seženete za krásných 107, resp. 165 tisíc korun českých, přičemž platí, že stejně tak jako duralové modely, jsou i jejich karbonové Advance verze v provedení z letošního roku bez konstrukčních modifikací. I zde najdeme speciální dámský model s upravenou geometrií s označením W. Schválně jestli je příští rok vystřídají zohýbané trubky ?

Pokud nepatříte mezi vyloženě sportovní jezdce a máte jak se říká hlouběji do kapsy, ale přeci jen byste chtěli jezdit na celopéru, má pro vás Giant ekonomickou variantu celoodpruženého kola. Model Yukon FX3 nezdobí virtuální technologie Maestro, ale "jen" čtyřčepová zadní konstrukce, nebo chcete-li přepákovaný jednočep. V této cenové relaci ale splní, resp. předčí všechna očekávání. Ostatně posuďte sami. Kolik konkurenčních firem vám za 21 990,- nabídne takovéto kolo ?

Od celoodpružených kol se přesuneme k pevným přes "skákací". Tady Giant zredukoval svou nabídku na dva kusy. Tytam jsou doby, kdy se vrcholnému zájmu v této kategorii těšili stroje za tři a víc desítek tisíc. Dnes kdo nemá skákače pod 20, tak jakoby nebyl. Giant tedy nabízí jednak ekonomickou verzi STP 1 s pevnou vidlicí za 15 a jednak na stejném rámu, ale s lepšími komponenty postavené STP 0 s Marzočkou za 24 000,-Kč. Stejný rám se mimochodem již dva roky neúspěšně pokouší zničit Michal Maroši :-)

A jsme u pevných rámů. Tady pomyslnou špičku ledovce okupuje čtveřice karbonových kol s označením XtC Composite vyrobených z karbonu, který Giant označuje jako METAcomposite. Osazení je v režii Shimana, počínaje XTR u nejdražší nulky a konče LX u nejlevnější trojky. Přední 80mm pružení zajišťuje výhradně FOX prostřednictvím svých vidlic F80 RL, resp RLC u topmodelu. Zbytek obstarává Avid, Mavic, Race Face, WTB a Kenda. Na první pohled zaujmou snad všechna tříbarevná provedení s táhlými designovými přechody, kde vždy, je alespoň jednou z barev bílá. Cenovky jsou u karbonových modelů v opět poměrně velkém rozpětí. Zatímco za XtC O na kompletním XTRku dáte 110 tisíc, koupě "základního modelu" na LX vás se stejným rámem vyjde přesně na polovic.

Závodní skladbu kol XtC doplňují, bez karbonových monokoků, ale s velkým podílem karbonu na rámech dva nové modely XtC Alliance.

Jejich rám je tvořen z části Duralovou slitinou, zčásti karbonem. Letos Giant představil Alliance technologii na svých silničkách a na příští rok ji poprvé chce nabídnout i pro horská kola. Finta kombinace oněch dvou materiálů spočívá v tom, že zatímco z duralu je spodní rámová a hlavová trubka společně se spodními vzpěrami zadní stavby, karbonový je zbytek rámu. Sedlová trubka je kombinací obou těchto materiálů. Slabáduralová trubka je v celé své délce vyztužena karbonem. To vše má za následek vyšší tuhost a komfortnější pohodlí díky větší schopnosti rámu tlumit nežádoucí vibrace. A jak pochopitelně výrobce udává, při úspoře hmotnosti a vynikající ceně. Někdy mám dojem, že by se s tím navyšováním procent a předponami "nej" mělo přeci jen víc šetřit. Dva modely, dvě ceny. 50 a 43 tisíc.

Pátým kolem u vozu by se pro příští rok mohly cítit biky, patřící mezi závoďácké stroje s označením XtC.

To co loni kralovalo vyšší střední třídě, letos sestupuje do ekonomicky příznivějších hladin. Jde o stávající rám používaný letos na duralových kolech XtC, bez karbonových příměsí, který byl upraven pro 100 mm vidlice. Kdo tedy neprahne po novinkovém karbonu, chce dát přednost duralové klasice, má možnost si vybrat z celkem 6ti provedení, přičemž dvě z nich nesou jméno Arete a jsou určeny pro ženy. Až na základní provedení (XtC 3) najdete všude hydraulické kotoučovky od Avidu a osazení Shimano Deore/LX/XT. Cenovky začínají na přijatelných 22 490,-Kč a končí na 43 tisících korun Českých.

Střední a nižší střední třída je u Giantu ve znamení pro rok 2008 hodně rozšířenéřady Terrago.

Najdete tady hydroformované trubky, zadní monostay, zvýšená řidítka a ve dvou případech i dálkové zamykání vidlice na řídítkách. Některé z vás možná potěší, že Giant i zde zůstal věrný Shimanu a páčky nemixuje se Sramem. Vidlice jsou u vyšších modelů osazeny Rock Shox, u nižších pak Suntour. Ceny tady začínají na necelých 14ti tisících korun a končí na 26 990,-

O zbytku nabídky biků už jen telegraficky. Začátečníci a nenároční mohou vybírat z modelů Yukon, Rincon, Boulder, či Rock, přičemž většina těchto kol nepřekočí cenu 10ti tisíc. V nabídce pochopitelně nechybí ani solidní nabídka krosů a poměrně hodně široká nabídka silniček, od závodních až po ty rekreační, ale o těch snad až někdy příště. Pro dnešek by to o Giantu 2008 stačilo.

Přečteno - 9621x Tagy: tech2008
Zapojte se do diskuze

Vlož svůj komentář:

Pro vkládání komentářů je nutné být přihlášený.
Proto se, prosím, tedy buď přihlašte nebo registrujte.
  1. avatar
    #2 semi - vloženo: 05.10.2007 v 09:10:25

    angazma - jak tak koukam na nekteryx raky, tak giant angazoval frantu ne:) ale jako pekny kousky by se tam nasli:)

    odpověz na tento komentář
  2. avatar
    #1 1 - vloženo: 04.10.2007 v 22:14:34

    Po Specialized asi 2 nejlepší značka - Škoda jen ,že jí v Čechách zastupují takoví idioti.

    odpověz na tento komentář

redakční systém | ISSN 1803-5744